Ana sayfa Örgü Örgü Modelleri Büyük Deniz Kabuğu Tığ işi Modeli

Büyük Deniz Kabuğu Tığ işi Modeli

10
0
PAYLAŞ
Büyük deniz kabuğu renkli
Büyük deniz kabuğu renkli

Kesinlikle çok beğeneceğiniz bir tığ işi büyük deniz kabuğu modeli ile çok güzel örgü işleri çıkaracaksınız. Sizlere deniz kabuğu örgü modelleri ile ilgili paylaşımlarım olmuştu. İsterseniz sitemden aratıp diğer örgü örnekleri anlatımlarıma da ulaşabilirsiniz.

Resimli anlatımlardan yararlanarak bu büyük deniz kabuğu tığ işi örneğini sizler de kolaylıkla yapabileceksiniz. Yapımında yine bilindik tığ işi tekniklerini kullanacağız. Zincir, ikili-üçlü-dörtlü tırabzanlar örerken kullanacağımız temel tekniklerdendir. Deniz kabuğun desenin nasıl örüldüğünü ayrı olarak anlatacağım. Modelin genel yapımının anlatımında ise yeri geldiği zaman “deniz kabuğu” şeklinde kısa geçeceğim. Siz bu noktada deniz kabuğu desenin anlatımına geri dönüp nasıl yapıldığını okumanız gerekecektir.

YAPILIŞI:

Tığ işi deniz kabuğu örneği başlangıcı 10 ve katları +3 ilmek olacak şekildedir. Oluşturacağınız örgü projesinin uzunluğuna göre bunu artırabilirsiniz. Aynı şekilde örgü modeli beş sıradan oluşmaktadır. Beş sıranın tekrarı sonucunda istediğiniz örgü işine kavuşmuş olacaksınız.

Deniz kabuğu yapılışı: 2 ikili tırabzan + 2 üçlü tırabzan + 1 dörtlü tırabzan + 2 üçlü tırabzan + iki zincirin aynı boşluğunda 2 ikili tırabzan.

1.Sıra: 3 zincir atlayın. *Sonraki zincirde 1 sık iğne, 3 zincir çekin, 2 zincir atlayın, sonraki 3 zincirin her birinde 1 sık iğne, 2 zincir atlayın, sonraki zincirde 1 sık iğne, 2 sık iğne, bir zincir atlayın, baştan tekrarlayın*. Sonraki zincirde 1 sık iğne, 3 zincir çekin, 2 zincir atlayın, sonraki 3 zincirin her birinde 1 sık iğne, 2 zincir atlayın. Sonraki zincirde 1 sık iğne, 1 zincir, son zincirde 1 sık iğne ve dönün.

Büyük deniz kabuğu sıra 1
Büyük deniz kabuğu sıra 1

2.Sıra: 7 zincir çekin, 1 dörtlü tırabzan + 2 üçlü tırabzan + 1 zincir altının aynı boşluğunda 2 ikili tırabzan yapın. * 3 zincirin boşluğunda 1 sık iğne, 4 zincir çekin, sıradaki 3 zincir boşluğunda 1 sık iğne, 2 zincirin boşluğunda deniz kabuğu, baştan tekrarlayın*.  3 zincirin boşluğunda 1 sık iğne yapın.  4 zincir çekin, sıradaki 3 zincirin boşluğunda 1 sık iğne, 2 ikili tırabzan işleyin + 2 üçlü tırabzan + 1 dörtlü tırabzan + 1 zincir çekin + 3 zincirin boşluğunda 1 dörtlü tırabzan (4 zincirin boşluğunda – sonraki tüm sıralar için) ve dönün.

Büyük deniz kabuğu sıra 2
Büyük deniz kabuğu sıra 2

3.Sıra: 2 zincir yapın, 1 zincir boşluğunda 1 sık iğne yapın. *3 zincir, 1 ikili tırabzan + 2 zincir + 4 zincirin boşluğunda 1 ikili tırabzan + 3 zincir + deniz kabuğunun 2 zincirin boşluğunda 3 sık iğne; baştan tekrarlayın*.  3 zincir, 1 ikili tırabzan + 2 zincir + 4 zincirin boşluğunda bir ikili tırabzan, 3 zincir, 7 zincirin boşluğunda 1 sık iğne, altıncı zincirde 1 sık iğne, dönün.

Büyük deniz kabuğu sıra 3
Büyük deniz kabuğu sıra 3

4. Sıra: 5 zincir çekin, *sıradaki 3 zincirin boşluğunda 1 sık iğne, 2 zincirin boşluğunda deniz kabuğu, sıradaki 3 zincirin boşluğunda 1 sık iğne, 4 zincir çekimi ; baştan tekrarlayın*,  4 zincir yerine iki zincir çalışın, ilk zincirde 1 ikili tırabzan ve dönün.

Büyük deniz kabuğu sıra 4
Büyük deniz kabuğu sıra 4

5.Sıra: 4 zincir çekin, alttaki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, *3 zincir çekin, deniz kabuğunun 2 zincirinin boşluğunda 1 ikili tırabzan, 3 zincir çekin, deniz kabuğunun iki zincirinin boşluğunda 3 sık iğne, 3 zincir, 1 ikili tırabzan + 1 zincir + üçüncü zincirde 1 ikili tırabzan ve dönün.

Büyük deniz kabuğu sıra 5
Büyük deniz kabuğu sıra 5

Arzu ettiğiniz uzunluğa ulaşana kadar sıraları 2 veya 5 kere tekrarlayabilirsiniz.

Büyük deniz kabuğu tek renk
Büyük deniz kabuğu tek renk

Renkli Büyük Deniz Kabuğu

Renkler ve Sıralar:
1 ve 2 kahverengi ; 3 ve 4 bej ; 5 ve 6 mavi ; 7 ve 8 beyaz ; 9 ve 10 pembe.

Büyük deniz kabuğu renkli
Büyük deniz kabuğu renkli

Şema:

Büyük deniz kabuğu tığ işi diyagramı
Büyük deniz kabuğu tığ işi diyagramı
PAYLAŞ
Önceki makaleEvinize Rustik Dekorasyon Fikirleri Uygulayın
Sonraki makaleRengarenk Kalpli Tığ Örgüsü Modeli
25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here