Burgu Örgü Nasıl Yapılır?

Burgu örgü, farklı modellere tam olarak uyum sağlaması nedeniyle oldukça sık tercih edilen bir örgü modelidir. Hem özel davetlerde genç bir stil için hem de gündelik yaşantınızda dikkat çekici bir tarz için tercih edebileceğiniz burgu örgü modelini yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Saçınızı kulak hizasından lastik bir tokayla tutturmanız gerekmektedir.
 • Ardından sol tutam ince, sağ ve orta tutam kalın olacak şekilde üç parçaya ayırmalısınız.
 • Sağ tutamı kendi çevresine burgu şeklinde doladıktan sonra ortadaki tutamı burgu şeklinde dolamalı ve bu iki burgulu tutamı birbirine dolayarak son kısma kadar gelmelisi ve toka ile bağlamalısınız.
 • Son olarak sol tutamı saçı kulak hizasında toplamak için bağladığınız tokanın üstüne getirip dolayarak tokayı gizlemelisiniz. Saçı doladıktan sonra son kısmı tel toka yardımıyla tutturabilirsiniz.

Kılçık Örgü Nasıl Yapılır?

Kılçık örgü, mısır örgü olarak da bilinmektedir. Bu örgü modeli günümüzde düğünlerden nişanlara veya günlük yaşantıya kadar her an tercih edilebilecek oldukça şık bir modeldir. Modeli bir kez öğrendikten sonra topuzlu, yandan veya ikili şekilde yaparak mükemmel görünüme ulaşabilirsiniz. Kılçık örgüyü yapmak için izlemeniz gereken adımlarsa şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Saçınızın örmek istediğiniz kısmını at kuyruğu şeklinde toplamalısınız. İki örgü istiyorsanız bu durumda iki eşit parçayı da at kuyruğu yapıp ayrı ayrı örmeniz gerekecektir.
 • Ardından sağ tutamın alt kısmından ince bir tutam çekmeli ve başın orta kısmına sıkıca çekerek getirmelisiniz. Getirdiğiniz tutamı ise çekerek sol tarafa bağlamalısınız.
 • Aynı şekilde sol tutamın alt kısmından ince bir tutam çekmeli ve başın orta kısmına sıkıca çekerek getirmelisiniz. Getirdiğiniz tutamı çekerek sol tarafa bağlamalısınız.
 • Bu şekilde saçın sonuna gelene kadar örmeli ve lastik bir tokayla bağlamalısınız.

Son dönemlerde gevşetilmiş kılçık örgü daha çok tercih edilmektedir. Bu model için tek yapmanız gereken örme işlemini bitirdikten sonra örülü kısmı sağdan ve soldan çekiştirerek gevşetmektir.  

Burgulu Kılçık Örgü Nasıl Yapılır?

Burgulu kılçık örgü, sıra dışı ve şık bir görünüm için tercih edebileceğiniz bir modeldir. Bu model için öncelikle saçınızı ön kısımdan iki taraftan tutmalı ve arkaya doğru burgu örgü modelinde yaptığımız gibi dolayarak getirmelisiniz. Arkada iki burguyu lastik tokayla birleştirmeli ve ense hizasına gelene kadar burgu şeklinde dolayıp lastik tokayla toplayarak işlemi devam ettirmelisiniz. Ense hizasından itibaren ise mısır örgü yaparak saç modelinizi tamamlayabilirsiniz.

Örgülü Dağınık Topuz Nasıl Yapılır?

Örgülü dağınık topuz, örgü saç modeli seven kadınlar için tercih edilebilecek modellerden birisidir. Bu model günlük yaşantının yanı sıra iş hayatında da ideal bir tercih olacaktır. İşlem için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • Saçınızı tam tepeden veya aşağıdan olmayacak şekilde toplamalısınız.
 • Ardından toplu saçın üst kısmından bir tutam ayırmalı ve bu tutamı örmelisiniz.
 • Ördüğünüz kısmı saçın üst tarafına geçici olarak tutturduktan sonra kalan saçı köke doğru kıvırmalı ve tutturmalısınız.
 • Örgüyü saçın sağ ve soluna doğru kıvırarak sabitlemelisiniz.

Yandan Balık Sırtı Örgüsü Nasıl Yapılır?

Yandan balık sırtı örgüsü, taç görünümünü seven kadınların vazgeçemediği modellerden birisidir. Bu model için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Bir kulak hizasından diğer kulak hizasına kadar saçınızı ayırmalı ve arka kısımdaki saçların çizgiye karışmaması için toplamalısınız.
 • Ardından bir kulak hizasından başlayarak saçınızı balık sırtı modelinde örmelisiniz.
 • Kulak hizasından itibaren düz örgü şeklinde örmeli ve burgu örgü modelinde olduğu gibi örme işleminin sonunda bağlamalısınız.

Dilerseniz bağladığınız noktadan saçların gerisine doğru tel toka yardımıyla tutturarak gizleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı