Böyle Tığ İşi Fıstık Oyası Görülmedi!

Zengin görünümlü fıstık oyası örneği
Zengin görünümlü fıstık oyası örneği

Öyle tığ oyaları vardır ki farklı modelleri ile kendilerini bir adım öne çıkarırlar. Biz de sizlere böyle bir oya olan yeni fıstık oyası modelinin yapımını sunacağız.

Üç farklı renkte oya ipinin kullanıldığı bu tığ işi fıstık oya örneği gerçekten çeyizlerin vazgeçilmezi olacak. 22,5 numara tığ kullanılarak işlenmiş çok farklı ve çok güzel bir fıstık oyası.

Ara ve ana motiflerinde fıstık oyasından başka bir şey görmeyeceksiniz. Hepsi fıstık oyaları ile yapılmış motiflerden oluşuyor.

Eşi Benzeri Olmayan Fıstık Oya Modeli Anlatımı

Ara için 3 tane yaprak yapılmıştır. Yapraklardan her biri bir fıstık oyası ile yapılmış olup, fıstıklar 9 zincir etrafından elde edilen 15 ilmekle çalışılmıştır. Her biri örümcekle başlanmış ve 3 tığ batısı atlanıp dördüncüsüne yine örümcekle kapatılmıştır.

Zengin görünümlü fıstık oyası modeli
Zengin görünümlü fıstık oyası modeli

Bu şekilde 3 adet fıstık oyalı yapraklar çalışıldıktan sonra ana motifin zemininin yapımına geçilmiştir. Bunun için yan yana 2 tane fıstık oyalı yaprak çalışılmıştır. Bunun için ilk önce 5 zincirli bir yuva yapılmıştır. İlk fıstığın yapımından sonra 8 zincirli bir yuva yapıldıktan sonra ikinci fıstığın yapımına geçilmiştir. Yine aralarda olduğu gibi örümcekle başlanıp örümcekle bitirilmiştir.

Oyanın ikinci sırasında ise bu zemindeki iki yaprağın üzerine bu sefer farklı renkte oya ipi ile 3 tane fıstık oyalı yaprak çalışılmıştır. Bu da zemindeki 8 zincir içine yapılmıştır. Bu üçlü fıstıklar her ana motifte iki ayrı rengin dönüşümü ile çalışılmıştır.

Zeminde ve üstte yer alan fıstık oyaları da aralardaki fıstıklar gibi aynı sayıda zincir çekilip ilmek toplanarak yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/tk9Sn3nSO4o (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı