Böyle Fıstık Oyası Görmediniz

yapraklı fıstık çiçeği oya örneği
yapraklı fıstık çiçeği oya örneği

Yazmalarınıza çok yakışacağını düşündüğümüz yeni bir tığ işi yazma oyası örneği ve anlatımını paylaşacağız. Anlatacağımız oya modeli motif eklemelidir. Yani motifleri önceden hazırlanıp yazma kenarına eklenmektedir. Eklenen motifler de altı yapraklı üstü fıstık oyalarından oluşan çiçek figürlü bir tasarıma sahiptir.

Yeni halkalı çiçek fıstıklı oyası motifleri iki renkle ile çalışılmıştır. Bunun yanında verilecek ara için de fıstıklı motifin yaprak rengi kullanılmıştır. Serum halka motifin üç yaprağının ve fıstıklı çiçeklerin oluşturulmasında kullanılmıştır. Bunun için de en küçük serum halkanın bir boy büyüğü tercih edilmiştir. Fıstık oyalarından hoşlananlar için işleyebilecekleri güzel yeni çıkan oya örneklerinden biridir.

yapraklı fıstık çiçeği oya modeli
yapraklı fıstık çiçeği oya modeli

Tığ İşi Fıstıklı Oya Motifli Yazma Kenarı Oyası Anlatımı

Yeni fıstık motifli oya modelinin yapımı eklenecek motiflerin yapımı ile başlanmıştır. Serum halka içerisine ilk olarak yeşil renkte iple zincir, tırabzan ve sık iğne teknikleri kullanılarak 3 adet yaprak çalışılmıştır. Ardından da yine aynı serum halkanın içine farklı renkle 9 zincir üzerinden 16 ilmek toplamalı bir fıstık yapılmıştır. Fıstığın arkasından dolanacak şekilde 7 zincirli bir yuva elde edilmiş ve bu yuvadan şiş yardımı ile 6 adet uzun ilmek çıkartılmıştır. Daha sonra ip kopartılıp 6 ilmeğin her birine fıstık çalışılarak yapraklı fıstık motifi tamamlanmıştır.

Sonra fıstıklı oya motiflerinin ekleneceği motif çalışmasına geçilmiştir. Bunun için de başlangıcı örümcekli, tırabzanlarla tepesi yapraklı ve sık iğne ile tamamlanan çubuklar yapılmıştır. Yeteri sayıda bunlardan yapıldıktan sonra fıstık oyalı motif eklemesi gerçekleştirilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/5_KIlmQgxt0 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı