Boyama ile Eski Mobilyalarınızı Yenileyin

eski mobilya yenileme fikirleri
eski mobilya yenileme fikirleri

Evinizde kullandığınız dolap gibi mobilyalarınız artık eskidiyse yenisini almak yerine farklı boyama tekniklerini uygulayarak mobilyalarınızı yeniymiş gibi yapabilirsiniz. Yaratıcı boyama teknikleri hem mobilyalarınıza hem de evinize ayrı bir tarz ayrı bir hava katacaktır.

Geometrik Boyama Tekniği

Dolabımızı komple boyadıktan sonra kapı panellerine internetten temin edebileceğiniz geometrik desenlere sahip şablonlarla farklı bir tasarım uygulayabiliriz. Kapakta uygulayacağımız desen rengini gövde rengi ile uyumlu seçerek güzel bir kombin oluşturabiliriz.

Eski Mobilya Yenileme

His&Hers Tekniği

Giysi dolabımızın dış kısmını kapaklar haricinde istediğimiz renge boyalım. Boyadığımız renge karşıt bir renk belirleyip dolap kapaklarımızı farklı boyayalım. Şimdi çeşitli dekorasyon objelerinde gördüğümüz birbirini tamamlayıcı bir dekorasyon tekniği olan His&Her uygulamasını dolaplarımıza uyarlayalım. Resimde bir erkek bir de kadın figürü kullanılmış. İster evinizde bulundurduğunuz kontrplaklardan kendiniz yapın. İsterseniz dışarıda bir marangoza kestirerek kendi modelinizi uygulayın. Oluşturduğunuz His&Her tasarımlarınızı dolap kapaklarınızın üzerine mobilya tutkalı ile yapıştırıp dolap gövdenizin rengine boyarsanız giysi dolabınız artık bambaşka bir kimliğe bürünecektir.

eski mobilya boyama

Parlak Vernik

Evimizdeki büfe, zigon ve komodinlerimizin boyamalarını yaptıktan sonra parlak vernik tekniği ile verniklemek bu tip mobilyalarımıza da yeni bir soluk getirecektir.  Parlak vernikleri dışarıdan sprey şeklinde temin edebilirsiniz. Sprey uygulamasında akma yapmaması için hızlı bir uygulama yapılmalıdır.

çekmece yenileme

Metalik Boya

Metalik boyalar kullanarak sandalyelerimizi modernize edebiliriz. İlk önce sandalye üzerindeki boyayı ince bir zımpara ile kaldırın. Sonrasında sprey astar boyanızı atın. Son olarak yarı parlak veya parlak metalik renkli sprey boya ile boyama işlemimizi gerçekleştirelim. Bu uygulama özellikle baston desenli sandalyelerde oldukça iyi duracaktır.

eski mobilya yenileme boyama

Balmumu

İç mekan ahşapları için balmumu uygulaması mobilyalarımız için dayanıklılık sağlarken rustik mobilyalarımızın doğal ve organik özelliklerini korumak için de mükemmel bir seçim olacaktır. İlk olarak ahşap üzerine boya yıkama veya lekeli boyama tekniği uygulanır. Kuruduktan sonra, mobilya balmumu, balmumu pedleri veya tülbent ile istenilen yüzeylere tatbik edilir.

mobilya süsleme

Çift Cila

Ahşap sandık, konsol ve dolaplarımıza çift cila yöntemi ile harika bir tarz kazandırabiliriz. Boyalı ve lekeli cilalama tekniği ile dolaplarınızı değişime uğratabilirsiniz. Dışını lekeli içini boyalı tutarak bir odanın renk düzeni sofistike bir şekilde mobilya üzerine taşıyabilirsiniz.

eski mobilya yenileme fikirleri

Mat Cila

Özellikle evlerimizin dış mekan mobilyalarında mat cila kullanımı kusurları minimize edecektir. Dış mekanlardaki ahşap objelerimizde mat kaplamalar ya da mat cilalar hem objemin orjinalliği hem de dış etkenlerden koruması amacıyla oldukça önemlidir. Kaba parçalar için mat cila, şık parçalar için parlak cila kullanmalısınız.

kolay mobilya yenileme

Oto Boyalar ve Oto Cilalar

Araba boyaları ve cilaları ahşap eşyalarımıza metal görünüm kazandırmamızı sağlayacaktır. Bir elektrikli zımpara ile daha güzel sonuçlar alacağınıza eminiz.

mobilya boyama

Rustik Cazibesi

Eğer ilkel ve sorunlu bir görüntü istiyorsanız boya katmanları ile eşyalarınıza yeni bir hayat verebilirsiniz.  Uygulamada elektrikli yörünge zımpara kullanmalısınız. Her rengin kuruması için iki saat kadar beklemelisiniz. Sonra rastgele yerlerde farklı boya renklerini tek kat olarak uygulayın. Son olarak bir dolgu macunu uygulaması yapın ve bir bez ile tüm yüzeyler üzerinde lekeler oluşturmaya çalışın. Ayrıca yörünge zımpara ile boya kaldırma işlemi uygulayın.

gül desenli eski çekmece mobilya yenilemece

Canlılık

Resimde görülen TV standı daha önce doğal sarıçam ahşap kaplama özellikli idi. Hızlı zımparalama sonrasında püskürtülen renkli astar kat ve iki kat sıcak pembesi vernik püskürtülmesi sonrası bu göz alıcı bir sanat eserine dönüştü.

TV masası yenileme

Metal Seçenekler

Metal mobilyalarınızı güncellerken iki tür boya, en dayanıklı sonucu almanızı sağlar. Direkt metala uygulanan boya (DTM) ile üretan boya. DTM boya; farklı metal yüzeylere uygulanabilir tek kat uygulama yapılabilen bir astar boya çeşididir. Zor hava şartlarında metal mobilyalarınızın paslanma direncini arttırır. Üretan boya ise metal mobilyanızı güneş ışınlarına karşı koruyan ve darbelere karşı dayanımı olan son kat boyadır. Projeniz fırça uygulama gerektiriyorsa DTM en iyi seçimdir. Üretan boya püskürtülerek boyanması gereken parçalar için idealdir. Koruyucu maske kullanmanız ve yeterince iyi havalandırması olan bir ortamda çalışmalısınız.

metal mobilya yenileme

Özel Renkler

Yapı market mağazalarından alacağınız hazır dolapları toplayarak özel doğrama görünümü verin. Çelik yünü ve zımpara ile kabasını alın. Daha sonra renkli bir kaplama eklemek için boya püskürtücü kullanın. Dolap kulplarına bir tasarımcı gibi düşünerek farklı bir katman ekleyin.

hazır dolap aksesuar

Üst ve Altları Karıştırın

Çam masalar genellikle çiftlik tarzı mekanlar için en uygundur. Masanın üst tarafını saten ya da mat dolgu ile sarı çamı kapatarak, alt tarafını yani bacaklarını parlak boya ile boyayabilirsiniz.

sarıçam masa yenileme

Kireçli

Mobilyalarınıza antik bir görünüm vermek istiyorsanız kireç balmumu veya beyaz ayakkabı boyası ile kireçli bir yüzey oluşturabilirsiniz. Bu iki malzemeden birini yüzeye uygulamak için tülbent kullanın. Daha sonra çelik yünü ile aşırı balmumunu çıkarın. Daha sonra ahşap yağı ve mobilya balmumu ile kireçlendirme detaylarını sonuçlandırın.

mobilya eskitme tekniği
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı