Bornoz Lif Yapımı

Bornoz Lif Yapımı
Bornoz Lif Yapımı

Beyaz ve mavi renk ipler kullanılarak fıstıklar üzerine kurulan harika bir bornoz lif yapımını sizlere sunmak istedim. Uzun zamandır lif yapımı ile ilgili paylaşımda bulunmuyordum. Hem kendim hem de siz de faydalanın diye bana farklı gelen bu lif modelinin yapılışını aktarmak istedim.

Video anlatımı da mevcut olan bornoz şeklindeki lif yapılışı için uzun uzun yazı yazmak isterdim ama çok uzun sürer. O yüzden hem sizi sıkmamak hem de vaktim olmadığı için özet geçeceğim.

Bornoz Lif Nasıl Örülür?

Bornoz lif, 24 fıstık üzerine yapılmıştır. İki önü ve arkası ayrı ayrı örülerek kapatılmıştır. Kolları, yakası ve kuşağı da ayrı ayrı yapılıp bornozun gövdesine eklenmişlerdir. Yapımında beyaz ve mavi olmak üzere iki ayrı renkte ip kullanılmıştır.

Fıstıklar tığa ipi 3 defa dolayarak örülmüşlerdir. Fıstıkları birbirlerine eklerken aralara 1 zincir atılmıştır. 24 fıstık örüldükten sonra yukarı doğru çıkarken tepeye, dibine ve karşıya birer fıstık örülmüştür. Sonra bu üç fıstıklar bir arada tekrar örülmüşlerdir. Toplamda 11 sıra olacak şekilde bu şekilde üçlü fıstıkları bir arada örerek devam edilmiştir. 11 sıradan sonra baştan ve sondan 6 fıstık işaretleyerek kol ayrımları için eksiltme yapılmıştır. İlk önce altılı ayrım yapılan kısımlar eksiltme yapılarak yukarı doğru örülmüştür. Sonra da orta kısımda da eksiltme yapılarak yukarı doğru çıkılmış bornoz lifin gövdesi tamamlanmıştır.

Kolay Bornoz Lif Yapılışı
Kolay Bornoz Lif Yapılışı

Sonra iki kol ayrı bir şekilde yine fıstıklarla örülmüş ve gövdeye eklenmişlerdir. Yakanın, kol kenarlarının ve ön tarafın kenarlarının yapımı için mavi ipe geçiş yapılmış ve fıstıklarla örülerek tamamlanmıştır. Daha sonra bu mavili kenar kısımlarına beyaz iple üçlü pimpirikler örülmüştür. Bornozun kuşağını sabitlemek için her iki tarafın koltuk altındaki yıldızlara batarak yuva oluşturulmuştur. Sonra kuşak gövdesi beyaz ipten kenarı mavi ipten fıstıklarla örülerek tamamlanmıştır. Kuşak gövdede açılan yuvalardan geçirilerek bu şık bornoz lif yapımı son bulmuştur.

Bornoz lif yapımı videolu anlatım şeklinde aşağıda da sunulmuştur. İyi seyirler dileyerek yapacaklara şimdiden kolay gelsin diyorum.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı