Bonsai Budama İşlemi Nasıl Yapılır?

bonsai nasıl budanır
bonsai nasıl budanır

Bonsai budamak kendi kültüründe ayrı bir sanat olarak adlandırılmaktadır. Budama işlemi sadece bonsainin istenen şekli vermek adına veya bonsainin gelişimini kontrol altına almak için değil bitkinin farklı alanlarda daha güçlü büyümesini sağlamak için de yapılmaktadır. Hasta ve ölü parçaları atmak, kök yumağını keserek bonsainin işini kolaylaştırmak da budama işleminin amaçlarından bir tanesidir. Bonsaiyi budamak için uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahar arasındaki süredir. Kış mevsimi bir bonsainin budanabilmesi için en kötü zamandır.

Bonsainin budama şekilleri birden fazla şekli içermektedir. Bunlar,  şekillendirme budaması, bakım budaması, çimdikleme olarak bilinmektedir. Şekillendirme budaması sadece tek bir kez ağaç gençken yapılır. Oldukça sert olan bu budama ağaca temel şeklini vermek maksadını taşımaktadır. İstenmeyen yerlerde çıkmış bitkiler bu işlemle temizlenerek bonsaiye nasıl büyümesi isteniyorsa o şekil verilir. Bakım budaması, şekillenen ana dallar üzerinde her sene veya iki senede bir yapılır. Çimdikleme, dalların gelişimini kontrol edebilmek için ağacın filizlerini koparma işlemine denilmektedir. Bu işlem genellikle parmaklarla yapılmaktadır. Çimdikleme bitkiye şekil verilebilmesi açısından önemli bir işlemdir. Aktif olduğu dönemde bitki büyümeyi durdurmayacaktır. Genel kural itibariyle yeni çıkan filizlerden iki yaprak kalana kadar çimdikleyebiliriz. Bonsainin gelişimi asla durmayacaktır ama kontrol altında tutmak da önemlidir. Yeni filizleri tamamen ve tekrar tekrar kesmek bonsaiyi öldürmek anlamına gelmektedir. Çimdikleme işleminde yaşayan son yaprakları uzamasını istediğimiz yönde bırakmalıyız. Filizlenme yönünden memnun değilseniz, yaprakları bırakacağınız yere doğru bonsainin filizlendiğini unutmayınız.

Budama , ağacın gelişim hızını dengede tutmaya yarayacaktır. Direkt aşağıya ya da yukarıya doğru gelişen dal olması durumunda onları budamak önemlidir. Zira yukarı doğru giden dal çok güçlü, aşağı doğru gidende çok zayıftır. İkisi de bonsaide istenmeyen durumlardır. Sağlıklı bir bonsai, iyi yapılan budamayla yetişebilir. Bir süre sonra işinizde usta olup ağacınızın dilinden anlamaya başlayacaksınız.

bonsai budama yöntemi
bonsai budama yöntemi
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı