Boncuktan Şık ve Kolay Oya Nasıl Yapılır?

boncuktan kolay oya resimli anlatım
boncuktan kolay oya resimli anlatım

El işi modelleri arasında farklı şekillerde materyallerin kullanımı oldukça yaygındır. Bunlar içinde karşımıza çıkan ve beklentilerimize çok farklı şekilde karşılık veren boncuklar, birçok çeşit ve renk ile canlılığı el işlerinde de sağlarlar. Bu neden ile başta oyalar olmak üzere her şekilde kullanımı mümkün olur. Sizler için derlediğimiz kendin yap projelerinde de farklı şekillerde yer alan boncuklar, görüntüleri ile değişik bir sonucu almanızı sağlar. Bu projemizde de sizlere boncuk oyası yapımı hakkında detayları sunacağız. Özellikleri bakımından farklı bir şekilde karşımıza çıkan, etkileyici ve oldukça kolay bu işlem, birkaç dakikada bir peçete kenarına bile uygulanabilir.

Bu harika proje için kalın ip, iğne ve boncuklar yeterlidir. Gelin şimdi işlemin nasıl yapıldığına bir göz atalım.

boncuktan kolay oya

Yukarı da ki şemada boncukların nasıl güzel bir oyaya dönüştüğünü görmektesiniz.

İlk olarak iğneye ipliği geçirip, kumaşınıza giriş yapın. Bir boncuğu iğneye takın ve kumaş ile birleştiği noktaya itin. Ondan sonra kumaşa girip yeniden boncuğun içinden ipi çıkartın.

İkinci aşamada 2 boncuğu iğneye alın. Biri il dikilenin üzerinde kalacak şekilde, çekin, kumaşa girin ve ikinci boncuğun içinden çıkın ve yine 2 boncuk alıp işlemi bu şekilde tekrarlayın.

Modelin tamamı bu şekilde devam edecek. Aynı şekilde tekrarlardan oluşan bu işlem, sizlerin de harika sonuç almanızı sağlayacaktır. Pratik boncuk oyası yapımı işleminde ister tek renk boncuk, isterseniz iki farklı renk kullanabilirsiniz. Bu şekilde farklı sonuçları da elde edeceğinize eminiz.

boncuktan kolay oya resimli anlatım

İşlemin bitmiş şekli bu şekilde olacak. Tepeye gelen boncukları farklı renk ile uyguladığınızda çok daha özel bir sonuç alınabilir. Ya da burada olduğu gibi tek tip devam edebilirsiniz.

Bu kolay ve pratik boncuk oyası yapımı çok farklı şekillerde kullanılabilir. Peçete kenarları, yazma ya da tülbent oyası, fular oyası ya da bluzlarınızın, penyelerinizin yakalarına, eteklerine şıklık katmak için bu tarz uygulamaları çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Sizler için de uygulaması kolay ve sonucu harika olacak olan bu uygulama alternatif bir şekilde projelerimiz arasına giriyor.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı