Boncuksuz ve Boncuklu Zarf Patik Modeli Yapımı

zarf patik örneği
zarf patik örneği

Boncuklu ya da boncuksuz örebileceğiniz şişle zarf patik örneği mutlaka ilginizi çekecektir. Boncuklusu da boncuksuz olanı da ayrı güzelliktedir. Şişle örülmektedir. Görüntüsü adeta bir zarf şeklini andırmaktadır. Bilek kısmından bağlamalıdır.

İki renkli bir patik örneğidir. Boncuksuz zarf patik modelinde turkuaz ve yeşil, boncuklu zarf patik modelinde ise siyah ve yeşil renkler tercih edilmiştir. Şiş olarak da 3 ve 3,5 numara şişler kullanılmıştır. Model 37-38 numara ayak için uygundur.

Şişle Zarf Patik Nasıl Örülür?

Altta yapılış videosunu da paylaştığım örgü zarf patik yapımına 52 tane ilmek atılarak başlanmıştır. Sonrasında el ile bir karış ölçüsü elde edilene kadar dikdörtgen bir parça örülmüştür. Bu parçaya 2 düz 2 ters şeklinde ikili lastik uygulaması yapılmıştır. Ardından patiğin yan tarafına geçmeden önce eksiltme yapılmıştır. Şişte 30 ilmek kalana kadar lastikte eksiltmeye gidilmiştir.

zarf patik modeli
zarf patik modeli

Sonraki aşamada diğer renkteki ipe geçilerek devam edilmiş ve öncesinde ipe boncuk geçirilmiştir. 1 ters örüp araya boncuk atılmış ve böylelikle patiğin kenar kısmı tamamlanmıştır. Devamında boncuklu sırada eksiltmeye gidilmiş ve zarf patiğin bağcık kısmı örülmüştür.

Siyah dikdörtgen örgü parçasının diğer kenarına da aynı renk ip ve boncuklarla aynı işlem uygulanmıştır. Örülen parça düz kısmı içe gelecek şekilde katlanmış ve siyah olan iki kenar dikilmiştir. Renkli kısımların kenarları oyalanarak patiğin üstünde yer alacak olan çiçek örülüp patiğe eklenmiştir.

Örgü Zarf Patik Videolu Anlatım

Bu tarz bir çeyizlik patik örneğinin nasıl örüldüğünü daha iyi anlayabilmeniz için aşağıda anlatımlı videosunu paylaşıyorum.

Kaynak: https://youtu.be/L5lpdTGHs-A (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı