Boncuklu Yeni Pul Oya Modelleri

Boncuklu Yeni Pul Oya Modelleri
Boncuklu Yeni Pul Oya Modelleri

Boncuklu türde oyalar ve yazma aynı zamanda havlu kenarlarında kullanımı yapılan bu türü hanımlar çok seviyor. Boncuklu pul oya modellerini sizlere bu yazımızda özetledik. En çok tutulan türlerini hanımlar kesinlikle sevecektir. Yazma kenarı örmesini seven bayanlar yazmaların kenarlarına genelde ne işlesem diye düşüncelere dalıp durular.

Oysa bizim sizlere tavsiyemiz ise kesinlikle boncuklu pul oya işlemeleri olacaktır. Gösterişli olsun hem iyi bir seçim olsun diye pul oya yazma kenarı olan modeller istediğiniz gibi görünecektir. Tarihten günümüze kadar oya modellerinde birçok değişik durum oluşmuştur. Sizlere sunduğumuz bu nadide oya türü de yine tarih kokan ve milattan öncelere kadar geçmişi olan bir oya türüdür. Fakat öyle çok beğeni almıştır ki, bugün hala sevilmektedir.

Boncuklu pul oya modelleri 12 yüzyılda Anadolu’dan Avrupa’ya kadar geçmiş olduğu tahmin edilmektedir. Bugün iğne oyaları neredeyse yaşam savaşı içindedir diyebiliriz. İğne oyaları Anadolu kadınlarına özgü el sanatı olmuş durumdadır. Yüz yıllar boyu da aradan geçen onca zamana karşın oyalara türlü isimler verilmiş ama hep bir emek hep bir göz nuru olarak hanımların ilgisini kazanmıştır.

Torosların bazı köylerinde ise yeni gelinlerin evlerinde istediği zaman istediği şekilde konuşmalarını sağlayan da yine iğne oyları olmuştur. Renkler de bu konuda adeta simgeymiş diyebiliriz. Mesela yeşil renk, kocasından evinden memnun olan kadını simgeliyormuş. Doğadan esinlenip yaşadıkları çağa da tanıklık etmiş iğne oyalarının mazisinin geniş olduğunu söz etmek istedik. Kadınlara bir arada olma ortamı da sağlayan iğne oyaları aynı zamanda ev ekonomilerine de katkı sağlamıştır.

boncuklu-yeni-pul-oya-modelleri (1)
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı