Boncuklu Kolay Havlu Kenarı Örneği

iğne oyasıyla yapılan havlu kenarı
iğne oyasıyla yapılan havlu kenarı

Merhabalar bayanlar; kolay örgü örneklerine devam ediyoruz ve sıradaki örneğin adı boncuklu kolay havlu kenarı örneğidir. Boncuklu havlu kenarı konusunda daha öncede çalışmalarımız olmuştu. Fakat bu daha kolay ve farklı türde bir havlu kenarı modeli olacaktır. Havlu kenarı örgü işleri bayanların sıklıkla tercih ettikleri kolaylarına gelen örgü işi çalışmalardır. Özellikle yapılışı basit gelecek bir örgü, boncuklu da olunca hanımların daha bir yoğun ilgisini çekebiliyor. Eskiden daha meşhur olan iğne oyasıyla yapılan havlu kenarı çalışmaları, günümüzde yerine yavaşça yeni nesil güzel örgü işi çalışmalara bırakmaktadır.

Boncuklu Kolay Havlu Kenarı

Eski çalışmalardaki gibi standart örgü işiyle yapılan havlular yerine artık, günümüz modern ve düz işlenip bırakılmadan yapılan örnekler daha çok tutulmaktadır. Yeni olan boncuklu havlu kenarı motiflerinde ayrıca birkaç ekstra aksesuar daha eklendiğinde, görünüm olarak hanımların ilgisini çekebilecek düzeyde şık modeller de elde edilebilmektedir. Bu aynı zamanda yeni evlenecek genç bayanların çeyizlerinde de farklılık oluşturabilmeleri anlamına gelmektedir. Yani oluşturulacak yeni boncuklu güzel havlu kenarı çalışmaları, çeyizlere renklilik ve güzellik katacaktır.

Boncuklu Kolay Havlu Kenarı Yapılışı

boncuklu kolay havlu kenarı

İlk etapta boyuna göre delikli tırabzan örülecektir. Devamında onun üzerine renkli iple 2 delik atlamak suretiyle, 10 kadar zincir ile yuvalar yapılacaktır. Dönüş kısmında ise 5 kadar sık iğne ve 1 tane zincir çekilecektir. Daha sonra tekrar 5 tane sık iğneyle devam edilecektir. Bunun ardından ikinci sırayı da aynı yaparak, delikli tırabzanla bitireceğiz. Üzerine doğru ise halkaların etrafına gelecek şekilde delikli tırabzanla devam ettirelim. Halka kısımlarının içine iğne ile küçük türde inciler sabitleyelim. Çiçek kısımları içinse tekrar halkaları sık iğne türünde dolduracağız.

Orta kısma bir tane, etrafına da 7 tane olmak üzere birleştireceğiz. Etrafına da üzerinde pipirik olmak üzere tırabzan yapılmalıdır. Halkaların içine de iğneyle boncuklar dikilerek; ortadaki halkanın orta kısmına da iri ve ince şekilde, etrafına da küçük türde inciler koyulmalıdır. Koyulacak bu çiçekler yeterli sayıya ulaşınca birleştirilecektir. Havlularda kenar oyaları motifleri için hep daha değişik örneklere yer verilmek istenmektedir. Bu da oldukça zevkli ve işlenmesi süper boncuklu türde kolay havlu kenarı motiflerinin de doğmasına neden olur. Şimdiden örneği deneyecek hanımlara kolay gelsin.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı