Boncuklu Havlu Kenarı Yapımı

havlu kenarı boncuklu örnek
havlu kenarı boncuklu örnek

Merhaba hanımlar; havlu kenarı işlemelerinden devam ediyoruz. Bugün sizlere boncuklu havlu kenarı hakkında bilgiler aktaracağım. Havlu kenarı dantel süslemeleri için şık duran, bocuklu havlu kenarı yapılışına hayran kalacaksınız. Yapım aşamaları da resimli olarak sizlere sunulmuş olan havlu kenarı boncuklu örnek, son derece kolay gelecek bir iğne oyası örneği olacaktır. Hanımların havlu kenar süslemelerini çok sevdiğini biliyorum. Oya yapılması gereken havlu kenarı süslemesinde, ilk amaç dikkat etmek ve resimlerde gösterildiği gibi ilerlemek olacaktır.

Boncuklu Havlu Kenarı Motifi

Bu tür oyaları genellikle resimli anlatım şeklinde paylaşmaya özen göstermekteyiz. Böylelikle yapım aşamasında kaçıracağınız herhangi bir nokta olmasın istiyoruz. Şimdiki çalışmamızda boncuklu havlu kenarı için tuhafiyeden alınacak boncuklarla, güzel bir havlu kenarı yapabileceksiniz. Havlu kenarını boncuklu olarak süsledikten sonra kullanıma hazır hale gelecek ve çok şık görünecektir. Bu çalışmayı kullanarak, aynı zamanda tülbent kenarına da uygulayabilirsiniz. Genelde hanımlar için çeyiz bohçalarının vazgeçilmezi konumundaki havlu kenarı işlemleri, çok tutulan örnekler arasındadır diyebiliriz.

Boncuklu Havlu Kenarı Yapımı

Gerekli malzemelerden olan boncuk ve havlumuzu tedarik ettikten sonra yapım aşamasına geçiyoruz. İlk olarak boncuğa ipi geçirdikten sonra resim 1’deki gibi ilk ilmeği atıyoruz. Daha sonra iğne oyasının ilerlediği kısımda resim ikideki gibi boncuğun etrafını işlemeye devam ediyoruz. Resim üçte ise üç adet halkamız oluşmuş olacaktır. Devam ettiğimizde üç halka üzerine adeta kordon gibi yapacağımız kemer işlememiz olacaktır. Bunun devamında yine resimlerden ilerlediğimizde, ilk başta yapılan üç halkanın yanına tekrar üç halka yaparak ilerleyeceğiz.

Sonrasında o üç halkanın da üzerine kemer gibi görünen ince ufaklı halkalardan yapmaya devam edeceğiz. Bu şekilde ilerlediğimizde boncuklu iğne oyasından yararlanarak, kendimize süper bir havlu kenarı örneği çıkartmış olacağız bayanlar. Yapılması tıpkı resimlerdeki gibi oldukça kolay gelecek bu motif, sizin de havlularınızda gayet şık duracaktır. İlk başta da söz ettiğimiz gibi tıpkı havlu kenarları gibi bu boncuklu güzel işlemeli oyamızı, dilerseniz tülbent kenarlarına da işleyebilirsiniz. Tülbent kenarında da bir başka duracak olan motif, her zaman yapmak isteyeceğiniz iğne oyalarından olacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı