Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Boncuklu Firkete Oyası Yapımı

Boncuklu Firkete Oyası Yapımı

Boncuklu Firkete Oyası Yapımı
Boncuklu Firkete Oyası Yapımı

Boncuklu firkete oyalarından bir yenisinin yapılışını öğreneceğiz. Bu seferki boncuklu bir firkete oya modelidir. Çok fazla anlatımlı video çekilmese de firkete oya modelleri oya severlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bu da videolu anlatımı bulunan bir firkete oyasıdır.

Boncukları biraz ağır boncuklar tercih edilmiştir. Bu da firkete oyasını daha da güzelleştirmiştir. Boncuklar da renk olarak mavi ve oya ipin de ise pembe tercih edilmiştir. Boncuklar ipe dizilerek firkete oyasının yapımı gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca firketeden yapılmış motiflerin kullanıldığı firkete motifli tığ oyası yapılışını da linke tıklayarak incelemenizi öneririm.

Boncuklu Firkete Oyası Nasıl Yapılır?

Firkete oyası tek sıra halinde ilerlemiştir. Oya firketeden çıkartıldıktan sonra en üst sırada zinciri çekilerek tamamlanmıştır.

Anlatımlı Boncuklu Firkete Oya Modeli
Anlatımlı Boncuklu Firkete Oya Modeli

Firketeye geçmeden önce başlangıçta 8-10 tane zincir çekilmiştir. Son zincir firketenin sağ bacağına yerleştirilerek firkete oyası yapımına geçilmiştir. Örümcek çekilmiş ve üzerine bir boncuk atıldıktan sonra ip firketeye dolanıp sık iğne yapılmıştır. Diğer firkete oyalarına göre biraz farklı bir teknik kullanılmıştır. Bu ilk motif bu şekilde yapıldıktan sonra tekrar örümcek çekilip diğer motiflerin yapımına geçilmiştir.

Firkete oyası firketen çıkarıldıktan sonra yazma ya da tülbent kenarına ekleme yeri için üzerine beşer zincirli bir sıra geçilmiştir.

Anlatımlı Boncuklu Firkete Oya Modeli Videosu

Videosunda sıfırdan firkete oyası yapımı detayları ile birlikte anlatılmıştır. Çünkü firkete oyasına nasıl başlandığı ve nasıl yapıldığı oldukça merak edilmektedir. Firkete ile yapılan oya modelleri için mutlaka beni facebook ve pinterest hesaplarımdan takip edin.

Kaynak: https://youtu.be/ZGAMOk4PS8I (Oya Hanım)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here