Böbreklerin Tedavisinde Etkili Besinler

böbreklerin korunması
böbreklerin korunması

Selamlar hanımlar; bugünkü sağlık yazımızda sizlere böbreklerin tedavisinde etkili gıdalar hakkında bilgiler vereceğiz. Son dönemde giderek artan hastalıklar kategorisinde başı çeken böbrek hastalıkları tedavilerinde, uzmanlara göre belli besinler yardımıyla daha çok yol alınabilmektedir. Bu son derece hayati olan organın sağlığı için kabak çekirdeği, yoğurt, pirinç ve elma gibi besinleri öneren uzmanlar, konu hakkında detaylı bilgilerde de sunmaktadır. Böbrek, vücudumuzda yer alan zararlı maddeleri süzen organımızdır. Şeker ve hormon dengesini de koruyan böbreklerimizin bir başka görevi ise kandaki asit baz ile elektrolit dengesinin de vücutta dengelenmesini sağlamaktadır.

Böbreklerin Tedavisinde Etkili Yiyecekler

böbrek hastalıkları

Ciddi bir göreve sahip olan böbrekler; vücutta tam olarak görevlerini yerine getiremezlerse, o kişinin hayatı da tehlikeye girmiş oluyor. Böyle durumlarda kesinlikle böbrek nakli ihtiyacı ya da diyaliz durumları da ortaya çıkabilmektedir. Uzmanlar yine bu konuda böbrekleri temizleyen o özel besinleri şu şekilde sıralamaktadır.

İlk olarak elmayı ele alalım isterseniz. Böbrek tedavilerine destek veren elma, aynı zamanda vücut için özel bir kalkandır. Bu açıdan günde bir orta boy elma böbrek sağlığımız için son derece önemlidir. Esaslı yardımcıların bir diğeri ise kabak çekirdeğidir. Böbrek tedavisinde demir ve çinko içeriğine sahip kabak çekirdeğinin rolü de çok büyüktür. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan bu besin, aynı zamanda kronik halsizlik durumlarında da olumlu sonuçlar vermektedir.

Böbreklerin Tedavisinde Etkili Gıdalar

böbreklerin rahatsızlıkları

Sağlığımız bizim için son derece önemlidir. Bu açıdan böbrekler de hayati derecede önemli olunca, insan böbreklerini mutlaka korumalıdır. Böbreklerin korunmasında etkili besinler arasında bal kabağı da yer almaktadır. İçerdiği kalsiyum, böbrek taşı oluşumunu önlemede çok etkili ve esaslıdır. Bunun yanında somon balığı gibi özel bir fayda da böbrekler için son derece önemli gıdalar arasında yer almaktadır. Somon balığı barındırdığı Omega 3 sayesinde böbrek hastalıklarında toparlayıcı bir rol üstlenir.

Tıpkı elmada olduğu gibi hasta olunmadan önce böbreğin rahat şekilde görevlerini yapabilmesinde etkilidir. Somon’un böbrek hastalığındaki olumlu seyrinde önemli nokta ise, demir ve çinko gibi minerallerin hastalıkların seyrinde önemli rol oynamasını sağlamasıdır. Son olarak pirinç gibi önemli bir gıdamız da, böbrek hastalığı seyrinin olumlu yönde ilerlemesini sağlayan besinlerimizdendir.

Fakat burada önemli bir ayrıntı da bulunur. Şeker hastası olanların bu konuda dikkat etmesinde fayda olacaktır. Şekeri yüksek olan kişiler pirinci doktor kontrolünde tüketmelidir. Kişide şeker sorunu yoksa, pirinç tüketildiğinde böbrek hastalığı olumlu yönde etkilenecektir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı