Bir Sıralı Oya Bu Kadar mı Asaletli Olur

Asil sıralı oya modeli
Asil sıralı oya modeli

Sıralı oyalar karşımıza genellikle sade tasarımlar ile çıkmaktadır. Ancak bu model de bir sıralı tığ oyası modeli olmasına rağmen tasarımı ile adeta göz kamaştırmaktadır. İşte biz de sizlere bu sıralı yazma oyası örneğinin yapılışını paylaşacağız. Bu yeni tığ oyası, motifleri biraz iri olması sebebi ile yazma haricinde mutfak havlusu kenarı olarak da pekala kullanılabilir.

Bu seferki tek sıralı bir oya modeli değildir. Üç sıradan meydana gelmektedir. Yeşil, mor ve beyazın kullanımı ile de ortaya adeta şaheser bir sıralı çeyizlik tığ oyası çıkartılmıştır. Yapımı da güzelliğine nazaran bir o kadar basittir. Basit tığ teknikleri ile kolayca yapılabilmektedir. Pek fazla kafa karıştırıcı bir yapım zorluğuna sahip değildir.

Asil sıralı oya örneği
Asil sıralı oya örneği

Tığ İşi Asil Sıralı Oya Modeli Yapılışı

İlk sıra yeşil oya ipi ile işlenmiş ve kutucuklu bir motif ile örümcekle başlanıp bitirilen 5 yuvalı bir motif tekrarı ile yapılmıştır. Yapılırken de zincir, tırabzan, örümcek ve sık iğne tekniklerinden yararlanılmıştır. Yuvalı motifin ortasında da en küçük boy serum halka kullanılmış ve tığ batısı üzerine tutturulmadan bir köprü şeklinde işlenmiştir.

İkinci sıra beyaz renk ile gidilmiştir. İlk sıradaki kutucuklar içerisine yine kutucuklar yapılmıştır. Ardından örümcekleri de dahil olmak üzere 5 yuvanın her birine tırabzanla zikzaklı dolgular çalışılmıştır.

Son sıra olan üçüncü sırada ise mor iple ikinci sırada yer alan kutucuk ve zikzak tırabzanların üstüne kontur geçilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/X9rdAVoqzhs (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı