Bir Saatte Tığ İşi Çiçekli Babet Yapımı

Tığ İşi Çiçekli Babet Yapımı
Tığ İşi Çiçekli Babet Yapımı

Altı keçe taban olan, tığla çalışılan, düz desensiz ama çiçek aksesuarları ile süslenmiş bir örgü babet yapımını sizlere sunacağız. Tığ işi çiçekli babet modeli yapımı çok kolay modellerden biridir. Çünkü üzerinde diğer babetler gibi herhangi desen ya da motif çalışması yapılmamıştır. Başta sık iğneler ile çalışılmış sonra da tırabzanlarla devam edilmiş basit bir yapımı vardır.

Eğer desenli bir babet örneği ve yapılışı arıyor iseniz yine yapımı kolay olan laleli babet modeli konumuza bir göz atın. Ama illa böyle bir babet örmek istiyorsanız elinizde altı deri içi keçe olan bir tabana, patik ipine ve bir de 5 numara tığa ihtiyacınız olacak.

Tığ İşi Çiçekli Babet Modeli
Tığ İşi Çiçekli Babet Modeli

Tığ İşi Çiçekli Babet Modeli Nasıl Örülür?

Çiçekli babet 37-38 numara keçe taban üzerine yapılmıştır. Burun kısmından 15, topuktan 9 tane her birine 3 sık iğne yapılırken; aralardaki deliklerden her birine de 2 sık iğne yapılmıştır. Sık iğne üzerine de tırabzanlı sıralar örülmüştür.

Belli bir sıra sonunda burun kısmında kesme yapılmıştır. Burun kısmında eksiltmeler uygulayarak babet patiğin boğaz kısmına kadar örerek çıkılmıştır. Tığ işi çiçekli babet modeli örüldükten sonra babetin boğaz kısmında kurdele geçirilerek önde fiyonk yapılıp dikilmiştir. Son olarak fiyonk üzerine gül aksesuar çiçeklerinden dikilerek babet patik örneği bitirilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/iQZEQhHGN38 (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı