Bilgisayar Kullananları Bekleyen Hastalıklar

bilgisayar rahatsızlıkları
bilgisayar rahatsızlıkları

Bilgisayarlar hepimizin hayatında ilk sıralarda yer alıyorlar. Birçoğumuz başında saatler geçirdiğimiz bilgisayarlar, uzun süreli kullanımda ne yazık ki bazı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Göz yorgunluğu, Boyun fıtığı, Derin ven trombozu, Kireçlenme, Baş ağrısı, Karpal tünel sendromu, Miyofasiyel ağrı sendromu, Sağlık anksiyetesi, Tendinit, Munchausen sendromu gibi hastalıklar uzun kullanımlar sonucu oluşabilmektedir.

Bu hastalıklara yakalanma riskimizi azaltacak belli başlı şeylere bir göz atacak olursak, öncelikle bilgisayarın önünde eğilmeden oturmamız gerektiğini söyleyebiliriz. Bu esnada omuzlarımızın gevşek olması da önem taşıyor. Farkında olmadan omuzlarımızı sıkma eğilimine girebiliyoruz. Sabit bir pozisyonda uzun süre oturmak riskli olduğundan pozisyonu zaman zaman değiştirmekte önem taşıyor. Masanın altında uygun bir açıyla bacaklar rahat etmeli ve ayaklar yere basmalıdır.

Bilgisayar ekranımız da bu süreçte tam karşımızda, gövdemizden neredeyse bir kol boyu mesafede olmalıdır. Monitör göz hizamızda ya da hafif aşağıda olmalıdır. Temiz ve hafif eğimli bir ekran da göz sağlığımız açısından önemlidir. Klavye kullanırken el bileğinin mümkün olduğu kadar düz olması ve klavyenin kullanan kişiye göre konumlandırılabilmesi de önem taşımaktadır. Ayrıca klavye eğer dirseğinizden hafifçe aşağıda olursa bu durum omuz, sırt ve ön kol kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır.

bilgisayar hastalıkları

Son olarak Mouse’un tam elimize göre olması ve Mouse’u hareket ettirirken tüm kolumuzu birlikte hareket ettirmemiz önemlidir. Bu süreçte parmakları bastırmadan hafifçe kullanmakta fayda vardır. Uzun süre Mouse kullanımı bileğinizde sorunlar yaratabilir. Çalışma esnasında yaklaşık yarım saat sürelerle ara vermek gerekmektedir. Bu esna da bazı gevşeme egzersizlerini uygulamanız vücudunuz açısından faydalı olacaktır. Özellikle bileğiniz için bilek döndürme hareketi gibi egzersizler çok faydalıdır. Sabit pozisyonda uzun süre kalmaktan oluşan sıkıntıları bu molalarda yapacağınız küçük egzersizlerle azaltabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı