Bıçak Çatal Kaşıktan Yüzük Yapımı

çatal kaşıktan yüzük
çatal kaşıktan yüzük

Her zaman söylerim. Elimizdeki malzemeleri değerlendirmeyi bilmeliyiz. Böylelikle dışarda hazır olarak satılan takılara para vermeden kendiniz yaparak hem aile bütçemizden tasarruf edebilirsiniz hem de çok farklı tasarım takılara sahip olabilirsiniz. Bu sebep bu kendin yap takı projesinde sizlere gümüş çatal, bıçak ve kaşıktan nasıl yüzük yapabiliriz bunu anlatmaya çalışacağım. Hem de çok fazla masraf yapmadan. Hatta ürettiğiniz bu kendin yap yüzükleri satıp aile bütçenize katkıda da bulunabilirsiniz.

Yapacağımız yüzüklerde kullanacağımız çatal, bıçak ve kaşıkların sadece sap kısımlarını kullanacağız. Eğer elinizde gümüş çatal kaşık yoksa bunu internetten (ebay) çok daha ucuza mal edebileceğinizi söyleyebilirim. Biraz el becerisi isteyen bir iş, biraz da kuvvet gerektiren. İsterseniz kendin yap yüzük projeniz için eşinizden yardım isteyebilirsiniz.

Çatal Kaşıktan Yüzük Yapımında Kullanacağımız Malzemelerimiz:

  • Gümüş kaşık veya çatal
  • Metal kesici, demir testeresi veya takı testeresi
  • Zımpara
  • Kavela veya yüzük malafası
  • Kağıt
  • Kalem
  • Çekiç veya tokmak (isteğe bağlı)
  • El tipi bütan çakmak (isteğe bağlı)

1. Yapmak istediğiniz modele önceden karar vermelisiniz. Modelinize uygun çatal kaşık seçimini yapmalısınız. İki tip model önerebilirim. Biri düz bir hat şeklinde diğeri de parmağınızı saracak tarzda. Aşağıdaki resimlere bakarak istediğiniz modeli seçebilirsiniz.

çatal kaşıktan yüzük tip 1
çatal kaşıktan yüzük tip 2

2. Yapmak istediğimiz model seçiminden sonra buna uygun çatal veya kaşık alımını ya da seçimini gerçekleştirmelisiniz. İlk denemem paslanmaz çelik çatal ile oldu ve pek başarılı bir sonuç alamadım. Bu yüzden gümüş çatal veya kaşık seçmeniz yararınıza olacaktır.

çatal kaşıktan yüzük malzemeler
çatal kaşıktan yüzük için malzemeler

3. Bir sonraki aşamamız parmağımızı ölçmek olacaktır. Bunu yapmanın en kolye yollarından biri kağıttan bir şerit kesip parmağınıza sarmak ve çakıştığı noktalara kalem ile işaret koymaktır. Eğer tip 2 halka yapıyorsanız, ölçünüze ekstra 1/4 daha ekleme yapın. Eğer tip 1 halka yapıyorsanız, bu adım, gümüş sapı kullanılan tüm bitene kadar sadece sarma devam edecektir, çünkü kadar önemli değildir. Tip 2 halka yapıyorsanız bu o kadar önemli değildir.

çatal kaşıktan yüzük parmak ölçüsü

4. Bir sonraki adım da ise testere veya metal kesici gereklidir. Kağıda aldığımız yüzük ölçümüzdeki kadar çatal ya da kaşığımızın sapını demir testeresi veya metal kesici ile kesiyoruz.

çatal kaşıktan yüzük kesim aşaması
çatal kaşıktan yüzük kesim aşaması 1

5. Çatal veya kaşığın kesilen ucundaki çapakları ve keskin kısımları ilk önce kaba bir zımpara ile törpüleyin. Ardından daha güzel bir görünüm için ise kum zımpara ile zımparalamaya devam edin.

çatal kaşıktan yüzük zımparalama

6. Kaşığımızı ya da çatalımıza form verme aşamasına yani bükme adımına geldik. Bunu gerçekleştirmek için çeşitli yöntemler var. Kesme kuvveti kullanarak kavela ve çekiç yardımı ile bükme yapabilir ya da bükmeden önce bütan çakmak ile ısıtma yoluna gidebilirsiniz. Esasında elinizle yapabilirseniz daha güzel olur. Ama çekiç kullanmanız gerekli ise çatal veya kaşığınıza deforme olmaması için çekicin ucuna bir bez bağlamanız iyi olacaktır.

çatal kaşıktan yüzük bükme işlemi

7. Bu son aşama isteğe bağlı. Yüzüğümüzü parlatmak için deve tüyü kullanabilirsiniz.

çatal kaşıktan yüzük nasıl yapılır
çatal kaşıktan yüzük

İşte artık gümüş çatal kaşıktan kaşık yapım projemiz burada sona ermiş bulunuyor. Siz de bu tarz projeler ile birbirinden güzel yüzükler elde edebilirsiniz. Arkadaşlarınız bu yüzükleri parmağınızda görüp çok beğenip nerden aldığınızı sorduklarında gümüş çatal ya da kaşıktan yaptım dediğinizde çok şaşıracaklardır.

Gümüş Kaşıktan Yüzük Yapımı Resimli Anlatım

çatal kaşıktan yüzük resimli anlatım
çatal kaşıktan yüzük resimli anlatım

Gümüş Kaşıktan Yüzük Yapımı Animasyonlu Anlatım

çatal kaşıktan yüzük yapımı 1 gif
çatal kaşıktan yüzük yapımı 2 gif
çatal kaşıktan yüzük yapımı 3 gif
çatal kaşıktan yüzük yapımı 4 gif
çatal kaşıktan yüzük yapımı 5 gif
çatal kaşıktan yüzük yapımı 6 gif
çatal kaşıktan yüzük yapımı 7 gif

Kaynak : http://blog.kirstendanielle.com/2011/12/04/spoon-ring-tutorial/

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı