Sağlık

Beynimizi Daha Çok Çalıştırmanın Yolları

beynin daha verimli çalışması

Merhaba arkadaşlar; sizleri bugünkü yazımda beynimizi daha verimli nasıl kullanabiliriz konusunda bilgilendirmek istedim. İlk önce beynimizin açık havadayken ve biz ayakta pozisyonundayken daha iyi çalıştığı büyük bir gerçektir. İnsan ayakta durduğunda beyni  %10 daha fazla çalışmaktadır. Özellikle hayatınızla ilgili önemli kararları alırken, açık havada olmak ve doğada olmayı denemekte fayda olacaktır. Devam ettiğimizde yine yürürken kolları sallamak da beynin performansında olumlu etki göstermektedir. Yabancı dil öğrenimleri beyni güçlendirmekte olan etkiler arasında yer almaktadır. Sözlük okuyarak ya da her gün yeni bir yabancı kelime öğrenerek beynin daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Zihnimize antreman yaptırmanın da sayısız yolu olduğunu unutmamak gereklidir. Bunların başında akıl oyunları gelmektedir. Yine beyni rahatlatmak ve rahat çalışmasını sağlamak için rutin hareketlerden kaçınmak da gereklidir. Entelektüel zevkleri geliştirmek de beynin daha verimli çalışmasında etkili olacaktır. Yine bunun yanında her gün oldukça hoş bir resme bakmak ya da fotoğraflara bakmak da, beynin daha verimli olmasına yardımcı unsurlar arasında gösterilmektedir. Sevilen bir müziğin dinlenmesi de beynin daha verimli olmasını sağlıyor. Özellikle sevilen müzikleri gözleri kapalı konumda dinlemek bu konuda işinizi görecektir. Müzik, zekaya her zaman artı puan getirmektedir. Bir günde insan beyninden yaklaşık 60 ila 80 bin düşünce geçmektedir. Bu düşünceler hangi yöndeyse hayatınız da o konuda şekillenmektedir.

beyin sağlığı için ne yapmalı

Bu konuda aslında şunu da eklemek gerekir. Unutmamalıdır ki, insan en çok neyi düşünürse hayatında da onu çoğaltmış olur ve onu uygular. Herhangi bir konu üzerinde düşünürken, o konuyu ne şekilde düşündüğünüzü de gözlemeniz gerekmektedir. Çünkü düşünmek üzerine düşünme beynin kapasitesini artırmaktadır. Her zaman söylenen bir şey vardır ki, o da güzel bir uykunun beyne çok iyi geldiğidir. İyi bir uyku beynin daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Bu konuda örnek olarak Einstein’in günde 10 saati aşkın uyku uyuduğu bilinmektedir. Uykusuzluk hali eğer 24 saati geçiyorsa, işte o sarhoşluk hali beyni etkileyecektir. Bol ve temiz oksijen beyne çok faydalıdır. Son olarak da, farklı düşünme tarzları da beyni geliştirmektedir diyebiliriz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı