Beş Yapraklı Çiçekli Tığ Oyası Yapımı

Beş Yapraklı Çiçekli Tığ Oyası
Beş Yapraklı Çiçekli Tığ Oyası

Çok güzel bir motife sahip beş yapraklı çiçeklerden oluşan tığ oyası yapımının anlatıldığı videoyu sizlere sunuyorum. Renkli ya da tek renk örebileceğiniz 5 yapraklı tığ oyası modeli ile harika işler çıkaracağınıza eminim.

Videodaki örnekte çiçekli oyalarda iki renk ve iki motif arası ile çiçeğin sap kısımlarında tek renk iplik kullanıldığını görüyoruz. Beş yapraklı çiçek tığ oyası iki sıradan oluşan yapımı kolay tığ oyalarındandır. İlk sıra tığ batısı üzerine aynı renkle işlenmiş olup vereceğiniz arayı belirlemektedir. Verilen ara için de 5 zincirli pimpirikler yapılmıştır. Videodaki örnekte iki motif arası biraz dar tutulmuştur. Siz biraz daha fazla pimpirik yapıp arayı genişletebilirsin.

Beş Yapraklı Çiçekli Tığ Oyası Modeli
Beş Yapraklı Çiçekli Tığ Oyası Modeli

İstenilen ara verildikten sonra da çiçeğin sapı için yuva kurulmuştur. Bunun için tırabzanlardan bir zemin hazırlanmış ve üzerine 6 zincirli bir yuva yapılmıştır. Bu yuvaya ilk önce tırabzanlar örüp aralarına 5 zincir kapatarak sap üzerindeki yaprak örülmüştür. Bitiminde de ilmekler ikişer ikişer alınıp zincir çekip tırabzanlar örülüp sık iğnesi ile aşağı inerek beş yapraklı çiçeklerin sap kısmı oluşturulmuştur. Bu sıra tüm kenar boyunca ara verme ve yapraklı sap oluşturma tekrarlarından meydana gelmektedir.

Beş yapraklı tığ oyası yapımında ikinci ve son sırasında çiçek motifleri yapılmıştır. Bunun için farklı renkte bir oya ipine geçilmiş çiçeğin yaprakları tek tek örülmüştür. Örerken de ip, sap üzerindeki yuva ve sap üzerindeki yaprağın en son pimpiriğine 5 zincirle sabitlenmiştir. Bu iki araya bir yuva hazırlanıp yaprakların tırabzanlarla yapımına geçilmiştir.

5 Yapraklı Çiçek Tığ Oyası Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı