Beş Tepe Tığ Oyası Modeli Yapımı

Beş tepe tığ oyası modeli
Beş tepe tığ oyası modeli

Genellikle facebook’ta resmi paylaşılan oya ve dantel örnekleri yapımının anlatıldığı yeni bir tığ işi oya modeli videosu paylaşıyorum. Youtube’da oldukça takipçisi bulunan ünlü bir kanalın videosunda beş tepe tığ oyası modeli yapılışına yer verilmiş. Videoyu izleyerek bu yeni yazma kenarı örneğini sizler de basit bir şekilde yapabileceksiniz.

Öncelikle tığ oyasının oya ve dantel örnekleri içerisinde farklı bir güzelliğe sahip olduğunu belirtmek isterim. Kesinlikle yazma kenarlarına çok yakışacak bir model sizleri bekliyor olacak.

Oyamızı ilk etapta genel hatları ile incelediğimizde 3 sıradan oluştuğunu görmekteyiz. Ayrıca 3 farklı renkte oya ipi kullanıldığından oldukça renkli bir oya örneği olduğunu da göz ardı edemedim. Tığ batısının hemen üzerinde aynı zamanda iki motif arasını da oluşturacak olan örümcekli ve tırabzanlı tepeler görülmektedir. İki motif arası için iki tepe kafi görülmüş ve bunların da tepelerine farklı renkte oya ipi ile pimpirikler işlenmiştir. Bu sıra da ana motifi kurmak için tırabzanlardan üçgen şeklinde bir zemin hazırlanmıştır.

Beş tepe tığ oyası örneği
Beş tepe tığ oyası örneği

Beş tepe tığ oyası modeli ikinci sırasında artık ana motifin yapımına geçilmiştir. Üçgen zemin üzerine tırabzan, sık iğne ve zincir teknikleri ile 5 yapraklı bir çiçek modeli yapılmıştır.

Son sırada ise bizi yine farklı bir renk ip ile örülen dikdörtgen şeklindeki motifler karşılamaktadır. Bu motifler bir alttaki 5 yapraklı çiçeklerin tepelerine tutturulmuştur. Bu motiflerin dolgusunda yine tırabzan tekniğine başvurulmuştur.

İşte görüldüğü gibi kolay bir yapılışa sahip bu oyanın yapımı için söyleyebileceklerim bu kadardır. Daha detaylı anlatımına aşağıdaki yapım videosunu izleyerek ulaşmanız mümkündür. Siz de bu tarz oya ve dantel örnekleri yaparak bu sitede paylaşabilirsiniz.

Beş Tepe Oya Modeli Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı