Beş Tepe Mutfak Havlusu Oya Modeli

Beş Tepe Mutfak Havlusu Oya Modeli
Beş Tepe Mutfak Havlusu Oya Modeli

Mutfak havlusu ya da yazma kenarı oya modeli arayışı içerisinde olanlar beş tepe mutfak havlusu oya örneğini çok beğenecekler. Oldukça iri bir model olduğunu söyleyebilirim. O yüzden normal havlu kenar oyası olarak da işlemeyi düşünebilirsiniz. Yazma kenar modeli olarak da düşünülebilir ama model büyük olduğu için havlu kenar modeli olarak değerlendirmek doğru olacaktır.

Örnek havlu kenarı modeli toplamda 4 sıradan oluşmaktadır. İlk sıra verilecek arayı belirlemek ve beş tepe motiflerine zemin oluşturmak için yeşil renkle örülmüştür. Sonraki 3 sıra beş tepe oya modelini meydana getirmiştir. Bir sıra pembe bir sıra pembe şeklinde renk dönüşümü ile havlu kenarı ana motifleri ortaya çıkartılmıştır.

Bu şekilde iri oya örnekleri arıyorsanız yine bir yazımda bahsetmiş olduğum kalp motifli havlu kenarı oya modelini de inceleyebilirsiniz.

Tığ İşi Beş Tepe Havlu Kenarı
Tığ İşi Beş Tepe Havlu Kenarı

Tığ İşi Beş Tepe Havlu Kenarı Yapımı

Oyanın tığ batısı yapıldıktan sonra yeşil ip tığ batısına sabitlenip verilecek arayı belirlemek için yine çubuklu motifler yapılmıştır. Yapılırken örümcekle başlanmış ve tırabzanla yukarı çıkılıp sık iğne ile bitirilmiştir. Verilecek ara kadar bu şekilde ilerlenmiş ve beş tepe oya modelini yapabilmek için 5 adet yapraklı bir motif çalışılmıştır.

Beş tepe havlu kenar oyasının ikinci sırasında yapraklar etrafı pembe iple ikili tırabzanlarla çevrilmiştir.

Üçüncü sırada beyaz ipe geçilerek pembe tırabzanların 12’sinin üzerine üçlü tırabzanlar çalışılmıştır.

Son sıra olan 4. Sırada ise beyaz üçlü tırabzanlar üzerine yine pembe ipe geçilerek 4 zincirli pimpirikler ilave edilmiştir. Böylelikle bu güzel çeyizlik havlu kenarı modeli anlatımı tamamlanmıştır.

Anlatımlı Beş Tepe Mutfak Havlu Kenarı Oyası Videosu

Eğer bu kenar oyasının nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki anlatımlı videosu çok işinize yarayacaktır. Hemen videoyu açıp izleyerek çeyizlik ya da günlük kullanım için bu güzel beş tepe mutfak havlu kenarı modelini işlemeye başlayabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/PEpxaFcSeuQ (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı