Bere, Atkı, Bot Patik, Pantolon ve Eldivenden Oluşan Örgü Bebek Takımı

Bere, Atkı, Bot Patik, Eldiven, Pantolon Bebek Örgü Takımı
Bere, Atkı, Bot Patik, Eldiven, Pantolon Bebek Örgü Takımı

Kışın kapıya dayanması ile sadece yetişkinler için değil çocuklar ve bebekler için de örgüler örüyoruz. Bunlardan en merak edilenleri ve dikkat çekeni de örgü bebek takımlarıdır. Bu konumuzda da bere, atkı, bot patik, pantolon ve eldivenden oluşan bir örgü bebek takımının nasıl örüldüğünden bahsedeceğiz. Hatta bere ve atkı için kullanılan tığ işi ayıcık figürü oldukça da hoşunuza gidecek.

Eldiven, atkı, bot patik, pantolon ve berenin anlatımı 5 ayrı videoda anlatılıyor. Bu paylaşımımız ile bu bütün takımın yapılış videolarına tek bir kaynaktan ulaşacaksınız. Lafı fazla uzatmadan bu 5 bebek örgüsünün anlatımlarına geçelim.

Tığ İşi Ayıcıklı Bebek Beresi Yapımı
Tığ İşi Ayıcıklı Bebek Beresi Yapımı

1. Ayıcık Figürlü Bere Anlatımı

Anlatımı yapılan bebek beresi bir kukuleta bere şeklinde tasarlanmıştır. Bere tamamlandıktan sonra yine tığla örülen bir ayıcık figürü ile de süslemesi yapılmıştır. Bere, mavi ve beyaz şeritler halinde iki renkli olarak örülmüştür. 250 metre uzunluğunda Kartopu Baby One bebe ipi ile 2,5/3 numara tığ kullanılmıştır.

Ayıcık figürlü kukuleta bebek beresine 12 tırabzanla kukuleta kısmından başlanmıştır. 39 tırabzan olana kadar her sırada 1 artırma yapılmıştır. 39 tırabzandan sonra da 2 tek 1 çift olarak devam edilmiştir. Son olarak lastiği ile birlikte örmesi bitirilmiştir.

Daha detaylı anlatımı aşağıda videosunda!

https://youtu.be/3jDbtG2XN3w

Kaynak: https://youtu.be/kRBkw_wVVzc (ELİF PİRENVİSE Bebeğim Örgülerim)

Tığ İşi Bebek Eldiveni Yapımı
Tığ İşi Bebek Eldiveni Yapımı

2. El Örgüsü Bebek Eldiveni Anlatımı

Bebek eldiveni de beredeki örneğe benzer bir şekilde örülmüştür. Yine aynı iki renkle yapılmıştır. Eldivene uç kısmından başlanmış ve tırabzanlı sıralarda artırmaya gidilerek ilerlenmiştir. Lastik örgü çalışması ile tamamlanmış ve zincir çalışması ile eldivene bir bağcık eklenerek bebek eldiveni tamamlanmıştır.

Ayrıntılı anlatımı ise aşağıdaki videoda sunulmuş.

https://youtu.be/3jDbtG2XN3w

Kaynak: https://youtu.be/3jDbtG2XN3w (ELİF PİRENVİSE Bebeğim Örgülerim)

Tığ İşi Bebek Bot Patik Yapımı
Tığ İşi Bebek Bot Patik Yapımı

3. Bebek Bot Patik Anlatımı

Aynı renkler ve tırabzanlı çalışma ile takımın diğer parçası olan bot patik yapımına geçilmiştir. İlk önce patiğin tabanı sık iğne ve çakma sık iğne ile yapılmış ardından üzerine tırabzanlarla devam edilmiştir. Boğaz kısmı kesimi yapıldıktan sonra lastik örgü ile bebek bot patik modeli örülmüştür. Yine eldivene uygulanan zincir çalışması ile patiğe bağcık yapılmıştır.

Nasıl örüldüğünü merak ediyorsanız detaylı anlatımı aşağıdaki videosunda!

https://youtu.be/xVxCiBmEqlM

Kaynak: https://youtu.be/xVxCiBmEqlM (ELİF PİRENVİSE Bebeğim Örgülerim)

Tığ İşi Bebek Pantolonu Yapımı
Tığ İşi Bebek Pantolonu Yapımı

4. El Örgüsü Bebek Pantolonu Anlatımı

Bu anlatımda da takımın dördüncü parçasını oluşturacak olan askılı bebek pantolonun yapımı anlatılmıştır. 0-1 yaş bebekler için uygundur. 2 yumak tek renkli bebe ipi ile 2,5 numara tığ kullanılarak örülmüştür. Askılar için de iki adet bebe düğmesi kullanılmıştır.

Bebek pantolonu için ilk önce iki bacak lastik kısmından başlanarak ikili tırabzanlarla örülmüştür. Sonra iki bacak birleştirilerek geri kalan kısmı örülmüştür. Bel lastiği örüldükten sonra zincir çalışması ile bağcığı yapılmıştır. Son olarak askıları ile düğmeleri yapılarak bebek örgü pantolon tamamlanmıştır.

https://youtu.be/Azka3w39GmA

Kaynak: https://youtu.be/Azka3w39GmA (ELİF PİRENVİSE Bebeğim Örgülerim)

Tığ İşi Bebek Atkı Yapımı
Tığ İşi Bebek Atkı Yapımı

5. Ayıcık Figürlü Bebek Atkısı Anlatımı

Bebek atkısının yapımına istenilen uzunlukta zincir çekerek başlanmıştır. Zincir üzerine de ikili tırabzanlardan oluşan toplamda 12 sıra örülmüştür. Yine aynı iki renkle örme işlemi gerçekleştirilmiştir.

Sonunda bere de olduğu gibi ayıcık figürü bu atkıya da dikilerek eklenmiştir.

https://youtu.be/62Za0mNO1TY

Kaynak: https://youtu.be/62Za0mNO1TY (ELİF PİRENVİSE Bebeğim Örgülerim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı