Bebekli İğnelik Yapımı

Selam hanımlar; evde arta kalmış olan kumaşları değerlendirmek amacıyla sizlere iğnelik yapılışı hakkında bilgiler vermek istiyorum. Aşama aşama kolay şekilde yapabileceğiniz bebekli iğnelik hoşunuza gidecektir. Kumaştan bebekli iğnelik yapımında, evde kalmış kumaşları değerlendirebileceksiniz. Bebekli iğnelik modelimizde çevresinde sekiz tane ufak bebek figürü yer aldığını görüyorsunuz. Dilerseniz vakit kaybetmeden bebekli oldukça şık görünen iğnelik yapımına geçelim.

Bebekli İğnelik Malzemeleri

İğnelik yapımı malzemeleri arasında resimdeki gibi iki farklı türde makas gerekecektir. Biri kumaş biri ince ip makası olacaktır. Siyah renkte ip, farklı renklerde kumaş parçaları, kalem, cetvel, ana renk için yani yeşil renk için belli miktarda kumaş parçası gerekecektir. İç dolguları için pamuk ya da farklı bir araç da kullanabilirsiniz. Bebekli iğne tutacağının yapımına dilerseniz hemen geçelim. Malzemeler zaten her evde aşağı yukarı tedarik edilebilecek türde olan malzemelerdir. Normalde bilirsiniz, ufak dolgulu kumaşta iğnelerimiz durur. Fakat bu o kadar estetik bir görüntüde olmaz. Sıradan basit bir iğnelik kullanmak yerine, bebek figürlü iğnelik kesinlikle güzel gelecektir.

modeli bebek olan iğnelik
modeli bebek olan iğnelik

Bebekli İğnelik Yapılışı

Bebekli iğnelik yapımında ilk aşama olarak resimde görüldüğü gibi, kesilmiş kumaş parçalarını ayarlayınız. İğneliğin ilk beden parçası yine resimdeki gibi olacaktır. Sonrasında hemen dikiş aşamasına geçeceğiz. Resimdeki gibi ilerleyerek, pembe renkteki kumaşı işleme tabi tutacağız. İlk diktiğimiz parçaya pamuk tıkarak dolgun bir hal almasını sağlayacağız. Resimdeki gibi dolgun bir pembe parça elde etmiş olacaksınız. Daha sonra diğer parçayı da aynı şekilde pamukla doldurup dikeceğiz. Beyaz parçayı da resimdeki gibi cetveli koyarak ip dolayacağız. Resimlerde ip dolanmış sonraki hali görünüyor. Sevimli bir bebek kafası elde edince göz ve burun dikip kafayı tamamlamış olacağız. Daha sonra pembe yapılan kumaştan bedeni olan bebeğin, kafa kısmıyla gövde kısmını resimlerdeki gibi birleştireceğiz. Bütün bebekleri yani sekiz adet bebeği birbirine kollarından dikince resimdeki gibi bir daire oluşturacak bebekleri elde edeceğiz. Daha sonra farklı bir kumaştan ufak çapta bir puf yapacağız. Resimdeki yeşil pufu oluşturunca, bebekleri bu pufa dikeceğiz. Bütün işlem aşamaları böylelikle tamamlanmış olacaktır. Resimli anlatım sayesinde adım adım giderek, sizde bu kolay iğne iliştirilecek bebek figürlü iğneliği yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı