Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Kabusu

Bebeklerde Burun Tikanikligi
Bebeklerde Burun Tikanikligi

Bebekleri en çok huzursuz eden ve uykularının bölünmesine sebep olan sorunlardan bir tanesi de burun tıkanıklığıdır. Bu sorun bebeklerde uyku düzeni yanında iştahı da olumsuz etkileyen nedenlerden bir tanesidir. Sümkürmek davranışı öğrenilen bir davranıştır ve bir bebeğin 3 yaşından önce kendi burnunu temizlemesi mümkün olamamaktadır. Emme içgüdüsü etkin olan bebekler ağızlarından nefeste alamazlar. Bebeğin burnunu temizlemek tamamen ebeveynin görevidir.

Burun kanalları oldukça küçük olan bebek, emzirme esnasında burnu tıkalı olursa emme işlemini bırakacaktır. Bebeklerde görülen emme bozukluğunun sebeplerinden bir tanesi de burun tıkanıklığıdır.  Bebeklerde burun tıkanıklığının en büyük sebebi ortamdaki nemin yeterli seviyede olmamasıdır. Hasta olmayan bir bebek sürekli burun temizliğine ihtiyaç duymaz. Banyo yaptırılırken burnuna giren su artıkların temizlenmesi için yeterli olmaktadır. Banyodan sonra dışarı çıkmış kirler, yumuşak bir peçete yardımıyla alınarak temizleme işlemi gerçekleştirilir.  Ancak hasta olan bebeklerde başka önlemler alınması ve düzenli bir temizlik yapılması gerekmektedir. Burun tıkanıklığı sadece kuruluk kaynaklıysa, uygun damlalarla bu sorun giderilebilir. İlerleyen dönemde ekstra kuruluğa sebep olacağından deniz suyu ya da tuzlu su bebeklerde önerilmez. Oluşan fazla sıvı burun aspiratörüyle temizlenir. Bu temizlik esnasında bebeğin burnuna zarar gelmemesi için titiz bir çalışma yapılmalıdır.

Düzenli burnu tıkanan bebeklerde bu sorunun giderilmesi anne ve babanın hassas ve düzenli bakımı sonucu sağlanabilir. Kuruluk harici bakımlarda burun lavajı yapılmalı ve oluşan artıklar yoğun olduğunda burun aspiratörüyle temizlenmelidir. Lavaj işleminin uyumadan önce gerçekleştirilmesi bebeğin rahat bir uyku sürdürebilmesi açsısından önemlidir. Bebeklerde burun tıkanıklığı beslenme ve uyku sorunlarının yanı sıra boğulmaya varabilecek tehlikeli noktalara kadar gitmektedir. Sağlıklı bir bebek için burun tıkanıklığı sorununun halledilmesi önem taşımaktadır. Bu sorunun halledilmesi bebeğin gelişimini etkileyebilmekte ve zeka geriliğine neden olabilecek durumlar dahi görülebilmektedir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı