Bayılacağınız Kalp Motifli Tığ Oyası Yapımı

Kalp Motifli Tığ Oyası Yapımı
Kalp Motifli Tığ Oyası Yapımı

Motif eklemeli ve oldukça beğeni alacak bir yeni yazma kenarı oyası anlatımı ile birlikteyiz. Çeyizleriniz için mutlaka işlemek isteyeceğiniz kalp motifli tığ oyası örneği ile hem yazma kenarlarınızı hem de havlu kenarlarınızı renklendirmeniz mümkün. Motifleri yazma dışında hazırlanıp sonradan oyaya eklemeli bir oya örneği sizleri bekliyor.

Daha önceden kalp serum halkalı oya ve kalp pullu oya modelleri paylaşmıştık. Bu seferkinde ne pul ne de halka kullanılmadan bir kalp motifi oluşturulmuş. Çimen oyası yeşil renkle işlenirken, modele ismini veren kalp motifleri bordo ve yaprakları da yeşil renkle işlenmiştir.

Aynı zamanda bu modelin aslında bir iğne oyası modeli olduğunu da ayrıca belirtelim. Bizler bu anlatımda iğne oyasından tığ oyasına çevrilmiş olanını göreceğiz. Yani bir nevi bu oyaya kalp motifli yalancı iğne oyası örneği de diyebiliriz.

Tığ İşi Kalp Motifli Oya Modeli Nasıl Yapılır?

İlk önce kalpli motiflerin yapılışı anlatılmıştır. Motifte iki kalp şekli görülürken bunların altına da yeşil yaprakların eklendiğini görülmektedir. Yapımına bordo renkle 6 adet zincirle elde edilen 4 adet yuva oluşturularak motifin ortasından başlanmıştır.

4 yuvanın ikisine bordo ip koparılmadan sık iğneli sıralarla iki adet kalp motifi çalışılmıştır. Sonra ip kopartılıp yeşile geçilerek kalan iki yuvaya da yine sık iğnelerle iki adet yaprak motifi çalışılmıştır. Ardından beyaz renkle bir iğne yardımı ile motifin ortasına sanki bir nakış yaparcasına bir inci boncuk ilave edilmiştir.

Yukarıda anlatıldığı gibi hazırlanan yapraklı kalp motifleri basit bir çimen oyası çalışıldıktan sonra belli aralıklarla yazma kenarına eklenmişlerdir.

Kaynak: https://youtu.be/21M6iFHFM6g (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı