Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Bayılacağınız Kalem Oyası Örneği Yapımı

Bayılacağınız Kalem Oyası Örneği Yapımı

Bayılacağınız Kalem Oyası Örneği
Bayılacağınız Kalem Oyası Örneği

Yeşil ve sarının uyumunun yine yeşil renkli bir yazmadaki kalem oyasında nasıl mı görüneceğini merak ediyorsunuz?  O zaman doğru yerdesiniz. Sizlere çok ama çok güzel tığ işi kalem oyası örneği ve anlatımı bulduk. Siz de hemen yazma kenarınıza bu oya modelini yapmak istiyorsanız buyurun anlatımına.

Bu oyanın yapımında 22 numara tığ kullanılmış olup Altınbaşak marka hardal sarısı (410) ve zümrüt yeşili (137) oya ipleri ile çalışılmıştır. Bu yeni ve yeni olduğu kadar da şahane kalem oyası özellikle tek renkli yazmalara oldukça yakışmaktadır.

Yelpaze Kalem Oyası Yapımı

Yeni Modeli Tığ İşi Kalem Oyası Örneği Nasıl Çalışılır?

Yeni tığ oyası modeli iki renkli olup 2 sıradan meydana gelmiştir. Yazmanın tığlaması 2 zincirle yapılmıştır.

Bayılacağınız Kalem Oyası Modeli
Bayılacağınız Kalem Oyası Modeli

İlk sıra kalem yardımı ile uzun ilmekli grupların elde edilmesinden oluşmuştur. Her ilmek toplanacak gruplar arasına 6 adet 2 zincir çekilmiştir. Toplama işlemi de verilen aradan sonra yapılmıştır. Bunun için ilk olarak bir 6 zincir çekilip oyanın tersine dönülerek bir iki zincir atlanıp ikinciye kapatılmış ve bir yuva elde edilmiştir. Ardından bu yuva içinden 2 zincir çekilip ilmek uzatılmak suretiyle kalem üzerine toplamda 7 tane uzun ilmek alınmıştır.

İkinci sırada hardal sarısı ile uzun ilmekler üzerinden bir kontur geçilmiştir. Ara için ilk oluşturulan 2 zincirden başlanıp uzun ilmek gruplarının dibinde bitirilmiştir. Uzun ilmeklerin her birinde 5 zincir çekilmiş ve ilk çekilen zincire batılarak toplamda 7 pimpirik elde edilmiştir. Son uzun ilmeğin pimpiriğinden sonra da sık iğne ile tığ batısına inilerek ilk yelpaze motif çalışması tamamlanmıştır.

Yelpaze kalem oyasının daha detaylı anlatımı için aşağıdaki videosundan yardım alabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/YqygXce5zPc (oya.sandigim)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here