Bayanlar İçin Ritim Hırka Modeli Yapımı

Ritim Hırka Modeli
Ritim Hırka Modeli

Tığ işi örgü hırka modellerinden bir yenisini anlatımı ile birlikteyiz. Bayanlar için tasarlanmış olan bu hırka ritim hırka modeli olarak adlandırılmaktadır. Sarayliss Handmade’e ait bir modeldir. Tabi başta tığla örülmüştür diye bir genelleme yaptık ama yapılışında aynı zamanda şiş de kullanılmıştır. Bu açıdan bu bayan yelek modeli karma örgü tekniği ile örülmüş diyebiliriz.

Özelikle kış ayları için örgü hırka modelleri arayışında olanlar için kaçırılmaması gereken bir örnektir. Delikli bir deseni bulunmaktadır. Bu desene ritim deseni ismi verilmekte ve hırkanın ön parçaları ile kollarına uygulanmaktadır. Tek renk örgü ipleri ile örülmektedir ve örülmesinde 6 bobin ip kullanılmıştır. 3,5 numara şiş ve 2,5 numara tığ kullanılarak örülmüştür.

Ritim Hırka Modeli Nasıl Örülür?

Hırkanın arkası artırma ve eksiltme yapmadan 96 ilmekle düz bir şekilde örülmüştür. Bu güzelim ritim hırka modelinde önler ise iki parça halinde örülmüştür. Daha önceden belirttiğimiz gibi ritim desenleri sadece kollar ve ön parçalara uygulanmıştır.

Ritim Hırka Modeli Yapımı
Ritim Hırka Modeli Yapımı

Bu yetişkin hırka modelinin arka kısmı ile kol ve ön parçaların haroşa lastik örgüleri şişle örülmüştür. Ritim desenleri ise tığla oluşturulmuştur. Kollar ve önlerde istenilen sayıda haroşa lastik örgü çalışıldıktan sonra ritim desenlerinin yapılmasına geçilmiştir.

Ritim desenleri yan yana 3 tane tırabzan aralarına da 15 zincir çekilmek suretiyle yapılmıştır. Desenler arasında tamamıyla tırabzanlardan oluşan tekli sıralar çalışılmıştır. Kollarda yukarı doğru artırma yapılarak desenler ilerletilmiştir. Kollar, önler ve arka bitirildikten sonra dikim işleminden sonra ritim hırka yapımı tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/Sh6bs_sKXDM (Sarayliss Handmade)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı