Ana Sayfa Örgü Modelleri Bayan Balerin Patik Nasıl Örülür

Bayan Balerin Patik Nasıl Örülür

balerin patik modelleri
balerin patik modelleri

Beğeni alan ve son zamanlarda hanımların dillerinden düşmeyen farklı bir örnekle yine karşınızda olmak mutluluk verici. Bayan balerin patik modelini yapacağımız bu çalışma, bütün bayanların denemek isteyeceği kadar kolay gelecektir. Sizlere bu sevilen balerin patik örneğinin yapılışını da aşamalı olarak resimli şekilde sunmak istedim. Bu patiğin yapımı 36 ve 37 numara uygun olacak şekilde hazırlanmıştır. Dilerseniz kendi ayağınıza uydurmak adına, siz topuk kesimini yaparken birkaç sıra atarak devam edebilirsiniz. Böylece kendi ayak numaranıza göre düzenleme yapma şansını bulmuş olacaksınız. Duruma göre ayak numaranız küçükse  ya ekleyeceksiniz, ya da duruma göre birkaç sıra topuk kısmından çıkartmış olacaksınız. Öncelikle yapım aşamasına geçince, birinci sihirli halka içerisine 13 tane tırabzan yaparak ilerliyoruz. Yani on üç tırabzanla beraber doldurup halkayı da kapatıyoruz. Eğer sihirli halka yapmayı bilmiyorsanız, 5 adet zincir çekerek halkayı bu şekilde de oluşturabilirsiniz. Sonrasında tekrar anlattığımız gibi doldurma işlemini yaparak sihirli halka olmaksızın da ilerleyebileceksiniz. Devamında ise 3 tane zincir çekerek üst kısımdaki sıraya çıkınız.

Her bir tırabzan yuvasına 2 tane tırabzan doldurup, sıra sonunda ise 26 tane daha tırabzan olacak şekilde devam ediniz. Üçüncü sırada ise 1 çift şekilde 1 tek şekilde sırayı örerek tamamlayınız. Balerin patik örneğinin devamında, toplamda 41 adet tırabzan olacak şekilde ilerlemeye devam ediniz. Sonrasında ise 4,5,6,7,8,9’uncu sıralarda sadece birer tane olacak şekilde tırabzan artırmalı olarak örünüz. Bunun anlamı ise dokuzuncu sırada toplamda 47 tane tırabzana ulaşmış olmak gerektiğidir. Dokuzuncu sırayı bu şekilde ördükten sonra ipi koyarak,  ipi kopardığınız kısım arkada kalacak türde örgüyü sürdürmelisiniz. Örgüyü ortaladıktan sonra ilmek alarak, tırabzan yapmalıyız. 14 kadar tırabzan kalana kadar örmeye devam ediyoruz. 33 tırabzan olacak şekilde öndeki kısmı 14 tırabzan boşluk bırakmalıyız. Daha sonra ise 33 kadar tırabzan örerek geri dönüş yapmalıyız.

Bu şekilde ilerleyerek geri dönüş yapıp artırma ve eksiltmeleri devam ettirmeliyiz. 36 ve 37 numara ayaklar için 15 sıra kadar örüp, topuk kısmına geçmelisiniz. Şemadaki gibi 14 adeta tırabzan yapmalı ve 6 tane sık iğne yapmaya devam etmelisiniz. Tekrar 14 kadar tırabzan örerek bu kez iki sık iğne yapmalısınız. Yani 3 kadar sık iğne düşüyor ve ikinci sırada ise tekrar ederek 14 tırabzan örüp 3 kadar daha sık iğnenin ortasına sık iğne yapmaya devam etmelisiniz. Tersten katlayarak sık iğneyle topuk kısmını kapatmalı ve ipi de kopartmalısınız. Son aşamada ise ipi kopartmadan önce patik etrafını çakma tırabzanla dönüp, sonra bağcık kısmı için delikler yapmalısınız. Bunun için üç zincir çekip 1 atlama stilini kullanınız. Örme kısmı ise; 3 zincir çek, 1 tane atla, ikincide batıp yuva oluştur. 4 sık iğne yaparak tekrar 3 zincir çekip bir atla ve yuva oluştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here