Battaniye ve Yelekler için Kek Örgü Modeli

kek örgü modeli
kek örgü modeli

Havaların soğumaya başlaması ile birlikte yeni örgü modelleri peşi sıra yayınlanmaya devam ediyor. Kek (Cupcake) örgü modeli de bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Biz de yelek, hırka, battaniye ve şal gibi örgülerde kullanabileceğiniz bu yeni örneğin yapılışını paylaşmak istedik.

Görünümü adeta bir keki andırdığı için bu isim verilmiş bu tığ işi örgü örneği iki sırada tekrar ediyor. Yani örneğin kurulumu iki sırada gerçekleşiyor. Videolu anlatımı da var olan bu hem kolay hem de keyifli modelin yapımı tek renkle anlatılıyor. Ama siz 2 renk ile örerseniz tam bir kek modeli çıkarabileceğinizi düşünüyoruz.

Bir tarafı kabarık diğer tarafı da düz olan kek örgü modeli aynı zamanda iki taraflı olarak da kullanılabilir. Örnek anlatımı bir bebe yünü ile 3 numara tığ kullanılarak yapılmıştır.

kek örgü modeli nasıl yapılır
kek örgü modeli nasıl yapılır

Tığ İşi Kek Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Modelin yapılışı küçük bir örnek üzerinden gösterilmiştir. Kek örgü örneği sadece tırabzanların V’ler şeklinde yapılmasından oluşmuştur. Bir miktar zincir atılarak modelin kurulumuna başlanmıştır. İkili tırabzanlar örülüp birlikte toplanması ile ilerlenmiştir. Bunu da yaparken tırabzanların son ilmekleri tığda bekletilmiş ve sonra hepsi birlikte kapatılmıştır. Elde edilen şekil bir istiridye örgü modeli şeklini andırmaktadır. Motifler arasındaki geçişlerde de 5 zincir çekilerek gözenekli bir örgü modeli oluşturulmuştur.

kek örgü modeli şeması
kek örgü modeli şeması

Cupcake örgü modelinin detaylı yapılışına aşağıdaki videosundan ulaşmanız mümkündür.

Kaynak: https://youtu.be/RkVvr3iQ5SM (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı