Basit ve Kolay Kumaştan Sepet Yapımı

kendin yap kumaştan sepet
kendin yap kumaştan sepet

Çok zamanımızı almayacak ve basit bir şekilde yapabileceğimiz o kadar çok kendin yap projesi var ki şaşarsınız. Bunlardan biri de çok kısa sürede basit dikişlerle hazırlayabileceğiniz kumaştan sepet yapımı projesidir. Bu hızlı ve kolay kumaş sepet yapmak işi hem size eğlenceli bir zaman geçirecek hem de yalnızca yarım saatinizi bile almayacak. Projemiz tamamlandığında çok fonksiyonel bir kumaş sepetimiz olacak. Ürettiğimiz el sanatlarımızı, yünlerimizi, el işlerinizde kullandığınız malzemelerinizi içerisine koyabileceğiniz veya başka amaçlarla kullanabileceğiniz çok şık bir depolama aracı olacak. Hatta çocuklarınızın oyuncaklarını bile içerisinde muhafaza edebilirsiniz.

Dikiş işinde acemi bir kişinin bile kolayca yapabileceği bu kendin yap sepet yapımında temel dikiş yöntemlerinden düz dikiş bilmeniz yeterli olacaktır. Tüm bu ön değerlendirmeler sonrasında artık işe koyulabiliriz. Kumaştan sepet yapımı için kullanacağımız malzemelerle başlayalım.

Dış kumaş – 30 cm.
İç kumaş – 30 cm.
Tela kumaş – 60 cm.

Her kumaş ve tela için iki adet 28 cm x 56 cm parça çıkarın. Telaları dış kumaşınızın dışına koyup ütüleyin.

kumaştan sepet yapımı

Telalı iki kumaşı telaları dışta kalacak şekilde üst üste koyun. 13 mm dikiş payı ile alttaki resimde görüldüğü gibi iki yanını ve alt tarafı dikerek iki kumaşı birleştirin.

kumaştan sepet yapımı resimli anlatım

Dikişleri açık presleyin. Yan dikişleri uç uca birbirinin üzerine getirip bir üçgen oluşturun. Üçgenin taban genişliği 15 cm olacak şekilde bir cetvel yardımı ile çizgi çekin. Üçgen genelinde dikiş işlemini gerçekleştirin.

kumaştan sepet

Aynı işlemi diğer taraf için de tekrarlayın ve köşe kenarları kesin. Artık kumaştan sepetimiz artık kendini göstermeye başladı.

kumaştan sepet resimli anlatım

Kumaştan çanta yapımımız için bir sonraki aşamamız sapların yapımı olacak. Bunun için 4 adet 5 cm x 25 cm büyüklüğünde 4 parça kesin. Aynı ölçülerde de telalarınızı kesip hazırlayın. Kumaşların ters taraflarına kesip hazırladığımız telaları presleyin. İki parçayı birbirine doğru yerleştirin ve 1,3 cm dikiş payı ile uzun kenarları dikin. Sapların diğer taraflarını çevirip presleyin ve  sonra her kenarı  0,6 cm dikiş payı ile dikin. Bu noktada saplar için değişik desenli kumaşlar hatta deri bile kullanabilirsiniz.

kumaştan sepet nasıl yapılır

Oluşturduğumuz saplarımızın uçlarını çantamıza merkezleyip dikin.

Dış kumaşta yaptığımız işlemleri astar kumaş için de yapıp çantamızın astarını hazırlayın. Yalnız alt tarafında 8 cm uzunluğunda bir boşluk bırakın.

kumaştan sepet için malzemeler

Dış kumaşımızı oluşturduğumuz astar içerisine yerleştirelim. Üst tarafı boylu boyunca dikin.

kumaştan sepet kendin yap

Astarın açıklığından sepeti dışarı doğru çevirin. Tüm dikişleri güzel görünecek şekilde presleyin. Eğer gevşek ve yuvarlak bir form istiyorsanız bu şekilde kalabilir. Eğer daha net köşe istiyorsanız köşe ve taban presleyin. Artık kumaştan sepetimiz kullanıma hazır hale gelmiştir. Güle güle kullanın 🙂

kendin yap kumaştan sepet
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı