Basit Tekniklerle Sehpa Nasıl Yenilenir

Evinizde kullandığınız ya da kullanmayıp deponuza attığınız oldukça yıpranmış sehpalarınızı oldukça basit tekniklerle yenileyebilirsiniz. Eğer evinizdeki bu ve buna benzer mobilyalarınız varsa ve yenilemek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmelisiniz. Eski ve boyası hasarlı sehpalarınızı bu yöntemlerle kurtarıp onları yenileyerek eskisinden daha şık görünüme kavuşturacaksınız.

Yenilecek olan sehpamız yukarıdaki resimde görülmektedir. Sehpayı yenileme işlemimiz temizlik ve zımpara, boyama ve süsleme aşamalarından oluşmaktadır. Gelin hep birlikte bu aşamaların nasıl yapıldığını resimleri ile birlikte görelim.

Hazırlık

Genellikle en sıkıcı işlem adımı olsa da bu en önemli adımdır. Düzgün bir şekilde mobilyayı boyama işlemine hazır hale getirmezsek, en iyi boyayı kullansak bile tutmayacaktır. Buna ek olarak, pis, yağlı izler varsa boya sonrası yüzeyin yivli bir şekilde görünmesine neden olacaktır. Bunun için ilk önce iyi bir sünger ve deterjan ile yüzeyi yıkamak gereklidir. Yüzey çok kirli ise, yağ ve kir sökücü bir sprey veya aseton ile temizlenmelidir. Yüzey yıkanmış, çok eski ve kirli değil ise, özel bir astar kullanabilirsiniz.

Şimdi zımpara aşamasına geçelim. Bu nedenle sehpa üzerindeki boyayı kaldırmak için 150-200 numara kum zımpara kullanın. Sadece, üst tabakadaki parlak yüzey gidene kadar eşit bir şekilde zımparalayın. Zımpara sonrasında ıslak bir bezle tozu temizleyin.

Ahşap Boyamada Boya Seçimi

Boya ve fırçamızı belirleyelim. Boya, opak, güvenli ve sağlıklı olmalıdır. Ayrıca kullanımı da kolay olmalıdır. Akrilik, lateks, alkid boyalar veya tebeşir boyası (Chalk Paint) tercih edilebilir.

Sehpa Yenileme
Sehpa Yenileme

Ahşap Boyamada Fırça Seçimi

Boya fırçası ise yumuşak, kalın, yoğun olmalıdır. Bu tarz fırçalar ahşap boyama fırçalarıdır. Hobi marketlerden temin edilebilir. Kullanımı oldukça pratiktir ve boyalı yüzeye herhangi bir iz bırakmazlar. Bu boyama ve dekoratif eserler bitirdikten sonra fırça su ile iyice durulanmalıdır.

Sehpa Nasıl Boyanır?

Eğer evin içinde boyama yapıyorsanız boya yaptığınız zemine temiz bir kağıt koymayı unutmayın. Ellerinizi korumak amacıyla mutlaka eldiven giyin. Eldiven giymiyorsanız boya sonrası eliniz için özel kremler kullanın.

Birinci katman bir astar olacaktır. Bu ön hazırlık aşamasında gözden kaçırılan yüzey kusurlarını gidermektir. Birinci tabaka için düz yapıda bir fırça seçin. Fırçayı sıcak su içerisine koyarak ıslatın ve sonra kağıt havlu ile iyice sıkın. İkinci kat boya için geniş bir sanat fırçası kullanın.

Genellikle sehpanın üstünü en sona bırakarak masanın altından başlayarak çalışın. Sadece görünen kısımları boyamak yeterli olmaz. Sehpanın alt tarafları da dahil olmak üzere tüm kısımlarını boyayın.

Astar tabakası kurumuş olduğunda, yapacağınız ilk iş kalan yüzey kusurlarını gidermek olacaktır. Ahşap macunu ile budak ve çatlak kısımları kapatmaya çalışın. Derin çatlak ve yontulmuş bölgeler için ise akrilik macun ya da ince talaş macun karışımı daha ideal olacaktır.

Macun kuruduktan sonra, yüzey zımpara ile hizalanır. Ortaya çıkan tozu temizlemek için nemli bir bez kullanın ve daha sonra kurumaya bırakın.

İkinci kat için elyaf boya kullanılır. Boya yüzeyde çok hafifçe gezdirilir. Elyaf sonrası yüzey çok düzgün ve eşit bir yüzey olmayacaktır. Bunu için yüzey sünger zımpara ya da ince zımpara ile hizalanır.

Ana bölümün boyama aşaması bitti. Şimdi sehpanın dekorasyon aşamasına geçiyoruz. Bunun için oldukça basit ve uygun maliyetli pvc dantel kaplamalar tercih edilebilir. İsterseniz eski el işi dantellerinizi de kullanabilirsiniz. Ama pvc olanlar daha kullanışlı olmakla birlikte uygulama aşamasında bize hiçbir zorluk çıkarmayacaklardır.

Bu danteli sehpa üzerine yapıştıracağımız için yüzeyi temizlemek için alkol kullanın. Aseton kullanımı danteli eritme riskine karşı yüzey temizliğinde kullanılmamalıdır. Yapıştırıcı ile pvc dantellerinizi sehpanızın üzerine dikkatlice yerleştirin.

Şimdi sehpa üzerini boyayın. Küçük bir sentetik sanat fırçası (№ 22-24) kullanın. Boyayı sadece iki kat uygulayın. Mümkün olduğu kadar düzgün olduğundan emin olun. Yumuşak bir sünger veya zımpara (№ 1000) yüzeyi zımparalayın.

Şimdi dekorasyona devam etmek için sehpayı 1 gün kurumaya bırakın.

Biraz da eskitme uygulayalım. Bunun için ekşitme kremini suyla seyreltilmiş boya içine yedirmek üzere bir karışım hazırlayın ve danteller üzerine sürün.

Artık son aşamadayız. Son kat boyamızı uygulayabiliriz. Bu balmumu ile yapılabilir. Bir fırça veya pamuklu bez ile bütün yüzeye balmumu uygulanır. 1-2 gün keçe veya keçeli bez ile ovalayın. Mum uzun süre (en az bir ay) için sertleşir ve bu süre içinde mobilyayı herhangi bir hasara karşı korumaya çalışın. Çok beklemek istemiyorsanız üzerini akrilik dolgulu vernik ile kaplayabilirsiniz.

Son kat boya ve vernik kuruduktan sonra 1000’lik bir sünger zımpara ile yüzey cilaya hazırlanır. Cila sonrasında eski sehpanız artık yepyeni bir dekoratif sehpa olarak yeniden doğmuş olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı