Basit Izgara Örgü Modeli Nasıl Yapılır

Basit Izgara Örgü Modeli
Basit Izgara Örgü Modeli

Basit ızgara örgü modeli geleneksel yatay renkli şerit modeline küçük bir varyasyon eklemek için kayan ilmekleri kullanan renkli bir örgüdür. Renkli örgü desenleri ile uğraşıyorsanız bu örgü motifini denemelisiniz. Çoraplardan şapkalara, atkılara ve battaniyelere kadar her konuda kullanılabilir olan bu harika ızgara örgü örneği biçilmiş kaftandır.

Izgara modelinin örülmesinde simli bir yapıya sahip Bonbons iplik ile Addi’nin değiştirebilir tak çıkar şiş takımı kullanılmıştır.

Kullanılan Örgü Teknikleri:

  • Düz örgü
  • Ters Örgü
  • İlmek kaydırma

Orta düzey bir zorluk derecesine sahip bu desenin başlangıç ilmekleri 3 ve katları +3 kenar ilmekleri olacak şekilde haroşa örülerek kurulmuştur. Örnek 4 sıradan oluşmaktadır. Sizin düşündüğünüz örnek uzunluğuna göre bu 4 sıra sürekli tekrarlanmalıdır.

Izgara Örgü Modeli Nasıl Örülür
Izgara Örgü Modeli Nasıl Örülür

Kolay Izgara Örgü Örneği Yapılışı:

Örneğin anlatımına başlamadan önce kullanılan 2 ayrı rengin anlatım içinde A ve B olarak tanımlandığını belirtmek isterim.

Sıra 1 (Ön Yüz): A rengi kullanılarak birinci sıradaki ilmeklerin tamamı düz örülerek bitirilir.

Sıra 2: A renk iplik ile tüm sıra ters örülür.

Sıra 3: B renk iplik kullanılarak sırası ile 1 düz örülür ve 1 ilmek kaydırılır. Bir sonraki ilmekler son ilmeğe kadar tekrar edecek şekilde 2 düz örülür 1 ilmek kaydırılır. Son ilmek düz örülür.

Sıra 4: Yine B renk iplik ile bu sefer üçüncü sıranın tersi şeklinde örülür. 1 ters örülür, 1 ilmek kaydırılır. Son ilmeğe kadar 2 ters örülür ve 1 ilmek kaydırılır şeklinde tekrar edilir. Son ilmek ise ters örülür.

Yukarıda yazmış olduğum ızgara örgü desen anlatımını aşağıda paylaştığım anlatımlı videosu ile pekiştirdiğinizde kolay bir şekilde sizlerin de yapacağınıza eminim.

Video:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı