Balondan Gece Lambası Yapmak

Selam hanımlar; sizlere balon kullanarak şık bir gece lambası nasıl yapılır konusu hakkında bilgiler vereceğim. İlk önce bu harika gece lambasının malzemelerini sıralayalım. İsterseniz malzemelere resim 1’den de ulaşabilirsiniz. İp, tutkal, makas, balon ve bir yarım litre kadar su şişesi lazım olacaktır. İkinci resimdeki gibi şişemizi alta yakın yerinden kesiyoruz. Sonrasında altını ipin geçeceği kadar deliyoruz. İpi o pet şişenin altından geçirerek pet şişeye biraz tutkal koyuyoruz. Buradaki amaç biz balonu sardıkça, balonun etrafını saran ipin iyice tutkallanması olacaktır. Öncelikle malzemeleri hazır hale getirince ilk iş olarak, balonun üst kısmına ipi sıkıca bağlayacağız. Daha sonra ise resim 4 ve 5’teki gibi ilerleyeceğiz.

Resim altıda iple balonu dolamaya başladığımızı göreceksiniz. Bir elimizle tutkal dolu şişeyi tutacağız, diğer elimizi de kullanarak karışık bir şekilde balonun etrafını iple bir sanat eseri oluştururcasına dolanacağız. Resim sekiz ve dokuza balon etrafını tutkallı iple nasıl dolandığımızı görüyor olmalısınız. Balondan gece lambası için 10’uncu resme gelince, en son kısmı da bitirince balonun üst kısmından bir düğüm atarak ipi kopartıyoruz. Daha sonra ise bu tutkallı ipin tutkalı az olacağından kalan tutkalla, balonun her tarafını iyice yediyoruz. Buradaki amaç az tutkal sürülmüş yerlerin daha iyi beslenmesini daha çok tutkallanmasını sağlamak olacaktır.

Devam ettiğimizde ise balonumuzu kuruması üzere, bir gün kadar bir bardağa resim 12’deki gibi koyup bekliyoruz. Aradan bir gün geçtikten sonra balonumuz taş gibi olmuş olacaktır. İpler sıkılaşmış olacak ve balonu patlatma zamanı da gelmiş olacaktır. Hemen elimize bir iğne alarak balonu patlatıyoruz. Balon patlayınca iç kesimde balon kalıntıları kalacak. Onu almak için ve gece lambasının içine de elektrik tertibatını takmak için, balonun alt kısmını makasla kesiyoruz. Balonun iplerinin kesim işlemi resim 15’deki gibi yapılmalıdır. Daha sonra balon kalıntılarını çıkartınca, alt o delik kısmı süslemek amacıyla resim 17’deki gibi benim kullandığım süs malzemesiyle süslememiz gerekecektir. En son olarak ana resimdeki gibi elektrik tertibatı geçirildikten sonra, ışığın yanmış halinin ne kadar güzel olduğunu göreceksiniz. Herkese şimdiden kolay gelsin, farklı kendin yap çalışmasında görüşmek üzere.

Bir önceki yazımız olan Plastik Bardaklarla Şık Dekoratif Işık Yapımı başlıklı makalemizde ışıklı süs sistemi, plastik bardakla ışık yapımı ve plastik bardakla oluşan ışık süs hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir