Balon İle Avize Yapımı

balon ile avize
balon ile avize

Evinizin daha dekoratif bir hal almasını herkes gibi sizde istemez misiniz? Evinizde bulunan malzemeleri kullanarak evinizi süslemeyi, farklı bir ambiyans oluşturmayı ve evinizin ihtiyaçlarını gidermeye ne dersiniz? O halde şimdi sizlere evinizde bulunan basit malzemelerden neler yapabileceğinizi anlatacağım. Bugün eviniz için şık ve rengârenk ipleri kullanarak hazırlayacağımız lambalar, avizeler için gerekli malzemeleri sıralayarak işe koyulalım. Görüntüsü ile orijinalliği aratmayan ve profesyonel bir yapılış eseri gibi duran bu lambalar sevdikleriniz tarafından çok beğenilecek. Lambaları farklı birçok şekilde yapabilirsiniz.

1. İlk lamba için gerekli olan malzemeler:

 • Formika tutkalı
 • İp
 • Top veya balon

Yapılışı:

İp ile çalışma göstereceğiniz projelerin en önemli olanı formika tutkalıdır. İpler yapışkanlık derecelerinin yüksek ve uzun süreli kullanım sağlayabilmeniz açınızdan buna dikkat edilmelidir. Şimdi formika tutkalının içine biraz su ekleyerek su ile yumuşatalım. Avize yapımında kullanacak olduğunuz bu ipleri yumuşatmış olduğunuz tutkalın içerisine batırın. Odanız için yapacak olduğunuz abajurun ebatlarına uygunluk gösteren bir topu veya şişirilmiş balonu kullanabilirsiniz. Top veya balonun üzerine tutkala batırmış olduğunuz ipleri gelişigüzel bir şekilde sararak iplerin nesnenin üzerinde iyi bir şekilde kurumasını bekleyin. İp kuruduktan sonra topu veya balonu dikkatli bir şekilde çıkarmaya çalışın veya patlatın. Sonuçta ortaya çok şık avize, lamba görüntüleri çıkacaktır.

2. İkinci lamba seçeneği için gerekli malzemeler:

 • Balon
 • İp
 • Beyaz tutkal veya duvar kâğıdı yapıştırıcısı
 • Fırça
 • Küçük bir kavanoz
 • Makas

Yapılışı:

İlk önce balonu iyi bir şekilde şişirerek ağzını güzel bir şekilde bağlayalım. Kullanacak olduğunuz ipi kavanozun içine yerleştirerek içerisine tutkalı dökelim ve güzel bir şekilde karıştıralım. Kapağa açmış olduğumuz delikten ipi çıkararak balonun üzerine gelişigüzel bir şekilde dolayalım. Hep aynı yöne sararak balonu tamamen kapatmamaya özen gösterelim. Aralarda boşluklar bırakarak dışarıya ışık sızmasına yardımcı olalım. Sulandırılmış yapıştırıcıdan dilerseniz fırça yardımı ile balon yüzeyine sürebilirsiniz. Makas yardımı işe sarma işi biten ipi keserek lambanızı bir gece kurumaya bırakın. Ertesi gün balonunuzu söndürerek veya patlatarak ipin içerisinden çıkartın. İpi sararken lamba girecek kadar boşluk bırakmaya dikkat edin.

balon yardımı ile avize
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba avizeyi bahcem icin dusunuyorum yagmur altinda kaldiginda sorun yaratir mi sizce bahce icin yaptigimde eklemem ya da degistirmem gereken malzeme var mi?

  1. Merhaba, gerçi ipten yapılıyor ama sprey vernik düşünülebilir. ya da yağmurdan bal mumu da korur. onun haricinde ampul için satılan şapkalardan alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı