Balıksırtı Örgü Modeli Yapımı

Örgü örmenin kişileri yaratıcılık anlamında geliştirdiği bir gerçektir. Örgü modelleri arasında zorluk derecesi biraz zor olsa da yine de asil görünümü ile balıksırtı örgü modeli en şık modeller arasında yerini korumaktadır. Özellikle kayak kazağı ve kaban tarzı kazaklar için uygundur. İpliği çok sıkmamanızda fayda vardır. Düz örgü tarafında öncelikle kenar ilmeği örmeden alıyorsunuz. Sonraki 2 ilmeği ise, kesermiş gibi birlikte alıyorsunuz. Ancak tam bir düz örgü gibi yapmıyorsunuz. Şişinizi 2 ilmeğin arka yüzündeki ipliklere geçiriyor ve örermiş gibi ilmeği çıkarıyorsunuz. Şişinizi çıkarmadan bu 2 ilmekten sağ tarafta kalanı şişten düşürüyor, diğerini de sol elinizde tuttuğunuz şişin üzerine bırakıyorsunuz.

Yapılışı biraz zor olsa da örgü modelleri arasında asil bir duruşu olan balıksırtı örgü modelinde bu defa kalan ilmekle sonraki ilmeği birlikte alıyorsunuz. Elbette yeniden düz örgü kısmında olmanıza rağmen ilmeğin önündeki ipliklere değil de arka kısmındaki ipliklere doğru şişinizi geçiriyorsunuz. Örüyormuş gibi ilmeği çekiyor ancak şişinizi çıkarmadan ilk ilmeği düşürerek diğerini sol elinize tuttuğunuz şişte bırakıyorsunuz. Modelde düz örgü tarafına aynen bu şekilde devam edebilirsiniz.

Sevilen model balıksırtı örgü yapımında ters örgü tarafı uygulamasında ise, kenar ilmeği örmeden alıyorsunuz. 2 ilmeği ters örgü uyguluyor gibi alıyor ve ilmeği çekiyorsunuz. Ancak diğer yüzde yaptığınız gibi bu ilmekler içinden yalnızca sağ taraftakini şişinizden düşürüyorsunuz. Yani örüyorsunuz. Diğerini de sol elinizde tuttuğunuz şişte bırakıyorsunuz. Kalan ilmeği ise, yeniden bir sonraki ilmekle birlikte aynı ters örgü stili gibi alıyor ve birini örüp düşürüyorsunuz. Diğerini ise, şişte sonraki ilmekle beraber örmek üzere tutuyorsunuz. Ters örgü tarafına yine bu şekilde devam ediyor ve örgü modelleri içinde sevilen bir modeli gerçekleştiriyorsunuz.

Balıksırtı Örgü Balıksırtı Örgü Modeli

Balıksırtı Örgü Modeli Yapımı Balıksırtı Örgü Yapımı

Balıksırtı Örgü Yöntemi Balıksırtı Örgü Nasıl Yapılır

Balıksırtı Örgü Nasıl Örülür Balıksırtı Örgü Resimli Anlatım

Balıksırtı Örgü videolu anlatım Balıksırtı Örgü için malzemeler

Balıksırtı Örgü Örme Balıksırtı Örgü Modeli Resimli

Bir önceki yazımız olan Bal Peteği Örgü Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde bal peteği örgü modeli yapılışı resimli, bal peteği örgü nasıl örülür ve bal peteği örneği nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir