Balık Sırtı Örgü Nasıl Yapılır?

Balık sırtı örgü yapmak, her kadının hayalidir. Her ortamda mükemmel şıklığa ulaşılmasını sağlayan ve bir kez öğrendikten sonra yüzlerce farklı şekilde yapılabilen balık sırtı örgü modelini yapmak, esasında zannedildiği kadar zor değildir. Bu modeli yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Balık sırtı örgü modeli için ilk olarak yapmanız gereken saçlarınızı taramaktır. Bu sayede saçlarınız birbirine dolaşmaz ve rahatlıkla ayırabilirsiniz. Bu adım kusursuz görünüme ulaşabilmeniz için de olmazsa olmazdır.
 • Saçınızdan bir tutam alarak tepe noktasında örmeye başlamalısınız. Bu adımda öncelikle aldığınız tutamı klasik örgüde olduğu gibi 3 eşit parçaya ayırmanız gerekmektedir. Bir tutamı bir elinizle iki tutamı da diğer elinizle tutmalısınız.
 • Bu şekilde iki kez ördükten sonra her örme adımında saçın geri kalanından tutam alarak tutamınıza eklemeli ve örgüye katarak ilerlemelisiniz. Bu ifade karışık geldiyse, örmek üzere olduğunuz her parçaya tutamda olmayan yakındaki bir parçayı ekleyip bu şekilde örmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.
 • Saçlarınızı bu şekilde örmeyi tamamladıktan sonra ekleyecek tutam kalmadığında klasik örgü şeklinde örerek ve son aşamada lastik toka takarak balık sırtı örgünüzü tamamlayabilirsiniz.

Yarım Balık Sırtı Örgü Nasıl Yapılır?

Yarım balık sırtı örgü, modern ve havalı bir görünüme uğraşsız bir şekilde sahip olmak isteyenler için ideal saç modellerinden birisidir. Hem sempatik hem de çekici bir görünüme ulaşacağınız bu örgü modelinin sonunda topuz yapabilir, klasik örgü ile tamamlayabilir veya örgüyü tamamen gevşek bırakarak şık bir görünüme ulaşabilirsiniz. Bu modeli yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle yarım balık sırtı örgünüzün saçlarınızın ne kadarlık bir kısmını kaplayacağına karar vermelisiniz. Ön kısımdan tam olan ve yalnızca kalan kısmı açık olan bir saç modeli tercih edebileceğiniz gibi önden ince bir şerit halinde de örgü yapabilirsiniz.
 • Seçtiğiniz genişliğe uygun olarak balık sırtı örgüsünü yapmalısınız ve kulak hizasına gelmeden örmeyi bırakmalısınız.
 • Yarım balık sırtı örgünüzü topuz ile tamamlamak istiyorsanız balık sırtı örgü modelinin bitiş kısmında klasik örgü yapmadan lastik toka ile doğrudan toplayabilirsiniz. Burada önce örgüyü bağlamalı ardından ikinci bir tokayla topuzu toplamalısınız.
 • Dilerseniz alt kısımdaki saçları toplamamaya dikkat ederek elinizdeki tutamı klasik örgüyle bitirebilir ve ucuna lastik toka takabilirsiniz.

Kısa Saç Balık Sırtı Nasıl Yapılır?

Kısa saça balık sırtı örgü oldukça yakışmaktadır. Fakat pek çok kadın saçları kısayken zor olacağını düşünerek balık sırtı örgüsünü tercih etmemektedir. Bu noktada kısa saçlara yapılan balık sırtı ile uzun saçlara yapılan balık sırtının herhangi bir farkı olmadığını söylemek gerekmektedir. Aynı yöntemi kullanarak saçlarınızı örebilirsiniz.

Kısa saçlar için balık sırtı örgü modelinde dikkat etmeniz gereken tek husus, saçların yanlardan çıkma ihtimalidir. Bu problemi tel tokalarla çözebilir veya saç spreyi sıkarak saçlarınızı sabitleyebilirsiniz.

İkili Balık Sırtı Nasıl Yapılır?

İkili balık sırtı, balık sırtı modelleri arasında özellikle yaz aylarında en sık tercih edilen modeldir. Bu modeli yapabilmek için balık sırtı örmeyi öğrenmiş olmanız yeterlidir. Buradan sonra izlenecek adımlar ise şu şekildedir:

 • Saçınızı ortadan iki eşit parçaya ensenize kadar örmelisiniz. Bu adımda ilk olarak öreceğiniz kısmı açık bırakmalı ve diğer kısmı saçların tekrar birbirine karışmasını önlemek için toka yardımıyla toplamalısınız.
 • Ardından klasik balık sırtı örgüsünü yalnızca açık kısma uygulamalı ve klasik şekilde örüp toka takarak tamamlamalısınız.
 • Bir tarafı ördükten sonra diğer tarafın da tokasını çıkararak aynı şekilde örebilirsiniz.

Mısır Örgü Nasıl Yapılır?

Mısır örgü yapımı,mısır örgünün son yıllarda tekrar popülerleşmesi nedeniyle oldukça merak edilmektedir. Bu örgü için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • Saçınızı at kuyruğu yapmalı ve iki eşit parçaya ayırmalısınız.
 • Ardından sağ taraftaki tutamdan ince bir tutam daha çıkarmalısınız. İki ince bir kalın tutam elde edeceksiniz.
 • İnce tutamı başın ortasına doğru çekmeli ve sol tarafa bağladıktan sonra çekmelisiniz.
 • Ardından sol tutamdan ince bir tutam daha çıkarmalısınız. Bu tutamını da orta kısma doğru çekmeli ve sağ tarafa bağlamalısınız.

Bu şekilde devam ederek balık sırtı örgü kadar çok sevilen mısır örgüsünü saçın sonuna kadar tamamlamalı ve toka yardımıyla tutturmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı