Ana Sayfa Sağlık Bal ve Sarımsak Karışımının Faydaları

Bal ve Sarımsak Karışımının Faydaları

Bal ve Sarımsak Karışımının Faydaları
Bal ve Sarımsak Karışımının Faydaları

Çoğu hastalıkta baş yardımcınız olacak kadar önemli bal ve sirke, karıştırıldıktan sonra size sağlık dolu bir hayat vaat etmektedir. Soğuk algınlığından yüksek tansiyona kadar, astım, iltihap, yorgunluklara karşı da iyi bir koruyucu olmaktadır.

İnfertilite, halsizlik ve hatta kansere karşı bile oldukça etkili çözümlerden olan bal ve sirke karışımı, kötü kolesterole karşı da oldukça iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan bu karışımı evde basit şekilde hazırlamanız da mümkündür.

Gözlerin görüş gücünü artırdığı görme bozukluklarına çare olduğu ve özellikle miyop tarzı görme bozukluklarına da iyi gelecek bir tarifi sizlere sunmak isteriz.

Malzemeler: Üç diş sarımsak, 200 gram keten tohumu yağı, Dört adeta limon, On çorba kaşığı bal.

Hazırlanışı:

Öncelikle sarımsağı ince şekilde soyup öğütmelisiniz. Ardından da limonu soyup doğramalısınız. Sarımsak, keten tohumu yağını ve balı ekleyip karıştırmaya devam ediniz.

Bu karışım iyice karıştıktan sonra cam bir kavanozda buz dolabında saklayınız. Bu karışımı yemek öncesinde günlük 3 öğünde bir kaşık olacak şekilde tüketiniz. Çoğu kişinin ilk kez duyduğu bu bal karışımı oldukça faydalı gelecektir.

Bal sirkesi adını da verebileceğimiz bu karışımın vücudu temizlemeye yardımcı olduğunu belirtebiliriz. Normal sirkelere göre daha farklı özellikler içermesi ve sinir, sindirim, beyin sistemlerine iyi gelmesi bu karışımın önemli özellikleri arasında yer almaktadır.

İnsan vücuduna büyük yararları dokunmakta olan bu karışım aslında iyi de bir damar temizleyicidir desek yeridir. Vücudu temizlemenin yanı sıra damarların temizliğinde büyük bir rolü olan bu karışımı evde basit şekilde yaparak sizde sağlığınızı daha iyi korumaya devam edebilirsiniz.

bal-ve-sarimsak-karisiminin-faydalari (1) bal-ve-sarimsak-karisiminin-faydalari (2)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here