Bahçede Yaz Kış Kurumayacak Çiçek Kullanımı

Hobi olarak çiçek bakımından hoşlanıyorsanız ve her mevsim çiçek açan bitkileri yetiştirmek istiyorsanız sizler için yaz kış çiçek veren bitkileri araştırdık.

  1. Kamelya Çiçeği

Kamelya çiçeği sürekli yeşil kalan bitkilerin başında gelir. Çiçeğin çeşidine göre kırmızı pembe veya beyaz renk açabilir. Açtığı çiçeklerin büyüklüğünden ötürü bahçelere çok yakışmaktadır.  Çalı çiçeği olduğundan bahçeye yakıştığı kadar balkonda da bakılabilir. Dilerseniz çit yanlarına dikerek çitlerinizin daha estetik görünmesini sağlayabilirsiniz. Kokusuzdur ve dayanıklıdırlar çok soğuk ve çok sıcak havalarda uygun bakımı yapıldığında formu bozulmamaktadır.

Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Aşırı güneşte yapraklı çabuk kuruduğundan az güneş alan bölgeler en ideal alanıdır. Her zaman aynı ölçü ile sulamaya özen gösterin. Eğer akşam saatlerinde suluyorsanız düzenli olarak akşam saatlerini bekleyin. Kokusuz olmasına rağmen kötü kokuların oluşmasını ve bahçenin böceklenmesini engeller. Toprak değişimi yılda bir kez yapılmalıdır. Yazın haftada 3 kez yukarıdan sulanırken kışın toprağının nemli olması ile her mevsim yeşil kalır.

  • Lavanta Çiçeği

Güzel kokusu ile birçok alanda kullanılır. Saksıda yetişebileceği gibi bahçelerde de yetiştirilebilinir. Bakımı çok kolaydır. Güneşi çok sever ancak yaz kış rengini kaybetmez. Lavanta çiçeğinin budanması gerekir ve ilkbahar aylarında budanan lavanta yaş kış çiçek açar. 

Yıl boyunca açan bahçe çiçekleri
Yıl boyunca açan bahçe çiçekleri

Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Ağustos aylarında çiçeklerini açar ancak kış aylarında da hep yeşildir. Yılda bir kez gübreleme ve budama yapılmalıdır.

  • Sardunya

Sardunya hemen hemen her bahçede vardır ve genelde bahçenin kenarlarına dikilmektedir. Geniş ve yaygın bir bitki olduğundan hem güzel bir görüntüye ulaştırır hem de dışarıya karşı set oluşturur. Yaz kış renkli çiçek veren oldukça dayanıklı bir bitkidir. Bakımı için çok özen istemez ve yaz aylarında biraz su alması yeterlidir.

  • Açelya

Her mevsim dayanıklı çiçeklerden biridir. -40 dereceye kadar çiçeklerini soldurmaz. Farklı renkleri bulunmakla birlikte genel olarak pembe olanları tercih edilir.

  • Kamelya

Kasım ve mayıs ayında çiçeklenen her türlü sıcaklığa karşı yapısını koruyan kuru topraktan hoşlanmayan uzun ömürlü ve formu ile gülü andıran çiçeklerdendir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı