Baharlık Zarf Hırka Yapımı

Baharlık Zarf Hırka Yapımı
Baharlık Zarf Hırka Yapımı

Hemen hemen herkesin kolaylıkla yapabileceği baharlık zarf hırka modelinin yapımını inceleyeceğiz. Mevsiminde rahatlıkla giyebileceğiniz bu tarz örgü kadın hırkaları salaş bir görünüme sahiptir.  Yapımı anlatılan model small beden içindir. Siz daha büyük bedenler için zincir sayısını ve buna bağlı olarak tırabzan sayısı artırmalısınız.

Zarf hırka yapımında ebruli hafif kalın bir iple 5 numara tığ kullanılmıştır. Videosunda yapımı tamamlanmış modele 122 zincirle başlanmış ve doğal olarak bir sırada 120 tırabzandan oluşmuştur. Örgü modeli anlatımlı yazlık bluz modeli yapımında olduğu gibi kolay bir örgü modelidir.

Tığ İşi Baharlık Zarf Hırka Yapımı

İlk sıra zincir üzerine tırabzanlarla, ikinci sırada çapraz üçlü tırabzanlarla yapılmıştır. Sonraki sırada her göze yine tırabzan yaparak başlangıçtaki tırabzan sayısı elde edilmiştir. Bundan sonra yapılacak işlem bu 2 sıranın tekrarı sonucunda büyük bir dikdörtgen parçası oluşturmaktır.

Tığ İşi Baharlık Zarf Hırka
Tığ İşi Baharlık Zarf Hırka

Parça bittikten sonra ince kenarlar bir zarfa benzeyecek şekilde üst üste katlanmıştır ve dikme işlemi uygulanmıştır. Burası kol olacağı için bir kol geçebilecek boşluk bırakılarak dikilmiştir. Sonrasında da bir bileklik kısmı örülüp bu kısma eklenmiştir. Aynı işlem dikdörtgen parçanın diğer ince kenarına da uygulanıp diğer kol içinde yer hazırlanmıştır.

Katlanan kısımlar haricinde ortada kalan kısım kalçaya geleceği için alt tarafı biraz daha örülerek uzatılmıştır. Üst tarafı ve katlanan kısımları da çevreleyip örerek yaka kısmı oluşturulmuştur.

Anlatımlı Zarf Hırka Modeli Videosu

Eğer siz de kolay bir şekilde kendinize baharlık hırka örmek istiyorsanız aşağıda sunacağım anlatımlı videosunu mutlaka izlemelisiniz. Tığ işi zarf hırkanın yapılışında yukarıda bahsetmediğim bütün detaylarına bu videodan ulaşabileceksiniz.

Kaynak: https://youtu.be/IgKQvCEM-ls (Örgücü Şirin)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı