Baharlık Altıgen Hırka Modeli Çalışması

Baharlık Altıgen Hırka Modeli
Baharlık Altıgen Hırka Modeli

Bu yazımızda iki parça altıgen motifin birleşiminden hırka yapımı ile ilgili bilgiler vereceğiz. Tığla çalışabileceğiniz bu kolay altıgen hırka modeli çok fazla zaman ve emek harcamadan yapılabilecek kolaylıktadır. İki altıgen şeklinde örgü örüyorsunuz ve sonradan onları birbirine dikerek bir örgü hırka oluşturuyorsunuz. Bundan daha kolayı ne olabilir ki?

Daha da kolayını istiyorsanız baharlık kollu hafif hırka çalışmasına bakmalısınız. Bu hırka da basit örneksiz bir modeldir. Ancak bu altıgen hırkanın da gerçekten çok güzel bir albenisi var. Altıgen motifleri için oluşturulan desenleri de çok kolay tırabzanlı dolgulardan oluşmaktadır.

Tığ işi altıgen hırka modeli, 4 mm tığ ve Kartopu Otto Baby batik iplerle örülmüştür.

Tığ İşi Altıgen Hırka Modeli Anlatımı

İlk etapta birbirinin benzeri iki altıgen motif örülmüştür. Örülürken de ortasından başlanmış ve başlanırken de 4 zincirli bir halka ile başlanmıştır. Örülecek parçanın altıgen bir biçimde ilerlemesi için de bu halka içine üçlü tırabzan gruplarından 6 tane oluşturulmuştur. Tırabzan grupları aralarına da 2 zincir çekilmiştir.

Altıgen Kolay Hırka Modeli
Altıgen Kolay Hırka Modeli

Ardından bu ilk örülen motifin 2 zincirli boşluklarına batarak köşeler çıkartılmıştır. Bu köşelerden de aralar çıkartılarak sonraki turlarda örgü parçasının büyütülmesi sağlanmıştır. Modeli büyütmek için gerekli olan aralar için de birer zincir çekilmiştir.

Baharlık Altıgen Hırka Örneği
Baharlık Altıgen Hırka Örneği

Yukarıda anlatıldığı şekilde 2 altıgen örgü parçası oluşturulduktan sonra her bir parça çapraz şekilde katlanmıştır. Bu şekilde katlanıldığında zaten yeleğin bir tarafının hem kolu, hem yakası, hem de ön ile arka yüzeyi otomatikman ortaya çıkacaktır. İki parça uygun yerlerden birleştirilerek altıgen hırkanın gövdesi oluşturulmuştur. Ardından ön parçaların ve yakanın kenarları işlenmiş ve hırkaya son rötuşları verilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/GXhVKSvOVOQ (Örgücü Şirin)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı