Bahar Çiçekleri Tığ Oyası Modeli

Tığ İşi Bahar Çiçekleri Oya Modeli
Tığ İşi Bahar Çiçekleri Oya Modeli

Yaza yaklaştığımız son günlerde sizlerin de yapmak isteyeceği baharlık bir oya modeli yapılışını inceleyeceğiz. Yeni bir yazma örneği olan bahar çiçekleri tığ oyası sizleri hiç yormayacak olan kolaylıkla yapabileceğiniz bir modeldir.

Üç sıradan meydana gelen bu yeni yazma kenar oyasının örnek anlatımında mavi, pembe, beyaz ve yeşil renkler kullanılmıştır. İlk sıra verilecek arayı belirlemek ve ana motifin yapraklarını oluşturmak için yapılmıştır. Daha sonraki iki sırada da bahar çiçekleri oya modelinin çiçekleri işlenmiştir.

Ayrıca farklı bir çiçekli oya örneği arıyorsanız yapraklı salkım çiçekli tığ oyası modeli anlatımına da göz atmalısınız.

Tığ İşi Bahar Çiçekleri Oya Modeli Yapımı

İlk sırada iki çiçek motifi arasını belirlemek için 10 adet pimpirik yapılmıştır. Pimpiriklerden sonra ise bahar çiçeği motifinin temelini oluşturacak iki adet yaprağın yapımına geçilmiştir. Yaprakların zemini için 3 adet kutucuk yapılmış olup üzerine zincir, tırabzan ve sık iğne ile 2 adet yaprak çalışılmıştır. Yapraklar ortasına da bir sap işlenmiştir.

Anlatımlı Bahar Çiçekleri Tığ Oyası
Anlatımlı Bahar Çiçekleri Tığ Oyası

İkinci sırada bahar çiçekleri oya örneğinin ortası yapılmıştır. Bunun için her çiçek motifinde sabit beyaz renk kullanılmıştır. Sap üzerine 6 kez 8 zincir çekip kapatılarak çiçeğin tomurcuklu kısmı yapılmıştır.

Üçüncü sırada ise farklı renklerle bahar çiçek motiflerinin taç yaprakları oluşturulmuştur. Bunun için alttaki pimpiriklerin içine batarak 8 zincirli köprüler çalışılmıştır. Köprüler içerisi de 3 sık iğne-4 zincirli 3 adet pimpirik-3 sık iğne şeklinde doldurularak bahar çiçekleri oyası bitirilmiştir.

Anlatımlı Bahar Çiçekleri Tığ Oyası Videosu

Ütülendiğinde daha da güzel ve düzgün gözükecek yeni yazma örneği yapımını detayları ile öğrenmek için aşağıdaki videosunu izleyebilirsiniz. Bahar çiçekleri yazma kenarı modeli ile yazma kenarlarınızda baharlar açtıracaksınız.

Kaynak: https://youtu.be/Ao45JjKYrf8 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı