Bahar Çiçeği Lif Modeli Yapımı

Bahar Çiçeği Lif Modeli
Bahar Çiçeği Lif Modeli

Bahar geldi ve baharla birlikte yeni örgü modelleri de yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Mevsime uyanlardan biri de lif modelleri oldu. Ben de sizler için yapımı basit ve kısa süren bahar çiçeği lif modeli buldum ve hemen aktarmak istedim. Pembe ve beyazın harika bir uyum gösterdiği bu örneği umarım çok beğenirsiniz.

Kısaca özetlersek; ilk önce 6 tane motif şeklinde dilimler örülmekte ve üst kısımdaki yapraklar da alt parçaya dikilmektedir. Son olarak ortada meydana gelen açıklık bir puf çiçek yapılarak kapatılmaktadır.

Bu baharlık lif örneğinin yapımında ise 7 numara tığ, Ören Bayan Kristal ve Bonbon marka yünler, iğne iplik, çatal iğneler ve makas kullanılmıştır.

Bahar Çiçeği Lif Modeli Yapılışı

6 zincir çekilip halka oluşturularak başlanır. Arada 1 zincir çekilmek suretiyle 10 tane fıstıkla halkanın içi doldurulur. İkinci sırada bir alt sıradaki iki fıstığın arasındaki yuvalar içine 2 tane üçlü fıstık yapılır. Üçüncü sırada her yuvanın içine 1 tane üçlü fıstık yapılır. Dördüncü sıra bir yuvada iki üçlü fıstık, diğer yuvada bir üçlü fıstık tekrar ederek örülür.

Bahar Çiçeği Lif Modeli Yapımı
Bahar Çiçeği Lif Modeli Yapımı

Beşinci sırada beyaz ip koparılmadan pembe ipe geçilir. Her yuvaya bir dörtlü fıstık yapılarak 1 sıra örülür. Altıncı ve son sırada tekrar beyaz iple yuvaların her birine birer üçlü fıstık yapılarak ilk parça tamamlanır. Bu şekilde diğer parçalar da tamamlanarak toplam da 6 parça hazır edilir.

Şimdi bu 6 parça birbirine dikilir. Dikim için her iki parçanın ucunda 9 fıstık kalacak şekilde bir birleştirme yapılır. Dikiş kolaylığı için her iki uca çengelli iğne takılır. Dipten iğne iplikle parçaların birbirlerine kapatılan uçları dikilerek üzerinde bir yaprak formu oluşturulur. Diğer motif parçaları da peşi sıra aynı yöntemle dikilerek birleştirme işlemi tamamlanır.

Ortada kalan açıklığa da hazır şerit şeklinde satılan çiçeklerden biri kesilerek dikilmiştir. Siz isterseniz puf çiçek de yapabilirsiniz.

Anlatımlı Bahar Çiçeği Lif Örneği Videosu

Yapılışını anlatımlı olarak aşağıdaki videosundan izleyebilir ve uygulamasını evinizde yapabilirsiniz. Böylece siz de bu şekilde güzel bir baharlık lif modeline sahip olursunuz.

Kaynak: https://youtu.be/MZXshjgf8mc

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı