Badem Şekeri Lif Modeli Yapılışı

Badem Şekeri Lif Modeli
Badem Şekeri Lif Modeli

Bu lifin ismi aslında bayram şekeri lif modeli ancak motifleri bademe benzediği için badem şekeri lif modeli olarak isimlendirilmiştir. Aynı zamanda bu lif bir kare lif modelidir. Bu yazımızda biz de bu banyo lifinin nasıl örüldüğünü inceleyeceğiz.

Gerçekten çok güzel ve yapımı da kolay bir lif olduğunu söyleyebiliriz. İçinde birçok rengi barındırdığı için de rengarenk bir görüntü sergiliyor. Ayrıca kalan iplerinizi de değerlendirebileceğiniz bir yeni lif örneğidir.

Yine bu lif örneği haricinde çizgili kare lif modeli de hoşunuza gidebilir. Linke tıklayarak yapılışına ulaşabilirsiniz.

Badem Şekeri Lif Örneği Nasıl Örülür?

Badem şekeri lif modeline aşağıdan 1 fıstıklı motif üzerine başlanıyor. Her seferinde ip kırılarak devam ediliyor. İstenirse beyaz geçişlerde ipi kırmayabilirsiniz. Fıstıklar üçgen şeklinde örülüyor ve dörtlü fıstık şeklinde yapılıyor.

Badem Şekeri Lif Örneği
Badem Şekeri Lif Örneği

Lifin ortasına gelene kadar her sırada artırma yapılıyor. Toplamda 18 üçlü fıstık motifi elde edilene kadar bu işlem tekrarlanıyor. Sonrasında lifin diğer yarısı için eksiltmeye geçilerek yukarıda yine tek üçlü fıstık kalana kadar ilerleniyor.

Lifin gövdesi bu şekilde tamamlandıktan sonra kenar oyası yapımına geçiliyor. Kenar için de 1 dörtlü fıstık tepesine 4 zincirli 3 adet pimpirik yapılıyor.

Badem Şekeri Lif Modeli Videolu Anlatımı

Fıstıklı motif sayıları azaltılıp artırılarak boyutu değiştirilebilir bu yeni kare lif modelinin videolu anlatımı aşağıdaki gibidir.

Kaynak: https://youtu.be/cnrYHJW87Yw (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı