Babaanne Halkalarıyla Kasnak Mandala Örmek

kasnak mandala duvar süsü
kasnak mandala duvar süsü

Artık tığ işi örgü işlerinde eskiye dönük bir akım var. Hep o eski babaannelerimizin ve anneannelerimizin birbirinden güzel motiflere sahip tığ işleri artık arananlar arasında yer almaya başladı. Bunu mandala örgü modellerinde de görmemiz mümkün. O sebepten hem eskiyi hem de yeniyi harmanlayan bu babaanne halkaları ile kasnak mandala örgü işini sizlere sitemde sunmak istedim. Halkalar halinde örülmüş mandalalar duvarınızda gerçekten göz alıcı durur ve elinizde kalan örgü iplerini değerlendirmek için de harika bir yöntemdir. Bu örgü projesi örgüye yeni başlayanlar için bile uygundur ve 3 saatten kısa bir sürede tamamlanabilir.

kasnak mandala

Kasnak Mandala İçin Malzemeler

Malzemelerinizi hazırlayın. Burada kullanabileceğiniz, eski tığ veya örgü projelerinizden arta kalan örgü ipi olup olmadığını tekrar kontrol edin. Eğer yoksa yeni iplikler kullanabilirsiniz.

3 farklı renkte örgü ipi (3 numara tığa uygun olacak şekilde)

Tığ (3 numara)

Kasnak (Bu örnekte çevresi 14.5 cm olan bir kasnak kullanılmıştır)

Babaanne Halkalarıyla Kasnaklı Mandala Nasıl Yapılır?

Halkalar halinde örülmüş mandalalar duvarınızda gerçekten göz alıcı durur ve elinizde kalan örgü iplerini değerlendirmek için harika bir yöntemdir. Bu proje örgüye yeni başlayanlar için bile uygundur ve 3 saatten kısa bir sürede tamamlanabilir.

babaanne halkalı tığ işi kasnak

Zincir Dikiş

Mandalanızın çekirdeğinin ne renk olmasını istediğinizi düşünün ve uygun yünü seçin. 5 zincir çekin ve yarım sık iğneyle bunları halka haline getirin. Bunu yapmak için tığınızı ilk zincirden geçirin ve içinden ipliği çekin.

tığ işi kasnak mandala

2 tane zincir çekin.

babaanne işi mandala kasnak

Trabzan Yapmak

Halkaya 11 trabzan yapın. Trabzan yapabilmek için ipliğinizi tığa sarmalı, sonra da tığı halkadan içeri itmelisiniz. İpliği içinden çektiğinizde tığınızda üç ilmek olacaktır. Tığ ile ipliği tutun ve tek seferde bunu tüm ilmeklerden geçirin.

Şimdi başladığınız ipliği sıkıca çekin ki halka olabildiğince küçük olsun.

kasnak mandala resimli anlatım

İkinci Turu Örmek

İkinci tura renk değiştirerek başlayın. İlk boşluğa iki zincir çekin ve bir trabzan yapın. Kalan 11 boşluğa ise ikişer trabzan yapın.

mandala kasnak işi

Üçüncü Turu Örmek

Şimdi üçüncü renge geçin ve iki tane daha zincir çekin. Aynı boşluğa 2 trabzan yapın. Diğer tüm boşluklara 3 trabzan yapmalısınız.

kasnaklı mandala örgü işi

Kalan Turları Örmek

Kalan turlar için daima aynı deseni takip edin: her tur için renk değiştirin. İlk boşluğa ilk önce 3 zincir çekin, sonra aynı boşluğa 2 tane sık iğne örün. Halkanın kalan tüm boşluklarına üçer tane üçlü trabzan yapın.

Üçlü trabzan yapmak trabzan yapmaya benzerdir. İpliği iğnenin etrafına bir tur sarın, tığı boşluktan içeri itin, tığla birlikte ipliği karşıdan tutun ve çekin. Şimdi iğnede üç ilmek var. İplikle birlikte tığı alın ve ilk iki ilmek içerisinden çekin. Şimdi iğnede iki ilmek var. İplikle birlikte tığı alın ve tüm ilmeklerin içerisinden çekin.

Mandalanız çerçeveden yaklaşık 0.5 cm uzaklığa gelene kadar örmeye devam edin. Bu örnekte mandalayı tamamlamak için sadece 7 tur örmeye ihtiyaç duyulmuştur.

mandala tığ işi kasnak

Çerçevelemek

Mandalanız neredeyse hazır, artık sadece kasnak çerçevesine takmanız gerekli. En dıştaki turun her ikinci dikişinin içinden kasnak halkasının etrafına dolayarak sık iğne örün. Burada örgünüzün ilmeklerini kasnağın sadece iç halkasına sabitlemeniz önemlidir.

babaanne halka motifli mandala

Halkayı Kapatmak

İç kasnak halkasını dış halkanın içine itin ve kapatma kısmını sıkıca çevirin ki yerinden çıkmasın. Artık asmaya hazır!

kasnak mandala duvar süsü
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı