B Vitamini Nelere İyi Gelmektedir

B Vitamini Faydaları
B Vitamini Faydaları

B vitamini vücudun temel ihtiyacı olan temel vitaminleri kapsamaktadır. Suyun içerisinde çözünme özelliği gösteren B vitamini sağlıklı sinir sitemine sahip olma açısından tüketilmesi gereken sağlıklı besinleri de kapsamaktadır.

B vitamini içeren besinler yumurta, pirinç, yağsız et, süt, ceviz, beyaz ekmek ve tavuk olarak isimlendirebiliriz. Sağlık açısından önemi büyük olan B vitamini olan besinler düzenli olarak tüketilmediğinde insan vücudunda ciddi derecede rahatsızlıklar görülebilir. Bunun bir diğer adı da B vitamini eksikliğidir ve B vitamini eksik olan bir kişide sindirim sistemi kolayca bozulabilir.

Gün içinde yorgunluk, baş dönmesi ve halsizlik oluşuyorsa kesinlikle B vitamini eksikliği nedeniyle oluşuyor olabilir. Vücut sisteminin tamamına etki edebilen B vitamininin vücutta hissedilecek eksikliği sonucu, solgun bir cilt ve vücutta oluşacak aşırı düzeyde hassasiyet ve de çarpıntı gibi belirtileri görmek mümkün olacaktır.

Faydalarını incelersek B1 vitamini, sinir sistemine düzene sokar ve zihin faaliyetlerine de büyük katkıda bulunur. Aynı zamanda sağlıklı büyümeye de yardımcı olmaktadır. Damar duvarlarında birikebilecek yağları da önler ve damar sertliğini ortadan kaldırmaktadır. B2 vitamini ise vücutta oksijen üretimine yardımcı olmaktadır.

Düzenli alınacak B2 vitamini sayesinde astım ve bronşit hastalıklarına yakalanma riskiniz oldukça düşer. B5 vitamini ise karbonhidrat yakımına yardımcı olur. Bu vitamin gerginlik ve aşırı bunalım ve de stresin tedavisinde kullanılmaktadır. B6 vitamini ise sinir siteminin oldukça düzenli ve sağlıklı çalışmasında etkili olmaktadır. B7 vitamini de cilt ve saç bakımlarında büyük bir rol üstlenmektedir. Tırnakta oluşan beyaz lekelerin ve saç kırıklarının da giderilmesini sağlar.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı