Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Ayçiçeği Tığ Oyası Modeli

Ayçiçeği Tığ Oyası Modeli

Ayçiçeği Tığ Oyası Modeli
Ayçiçeği Tığ Oyası Modeli

Çok istek alan yeni bir oya modeli anlatımı ile birlikteyiz. Bu kadar merak edilen oya örneği Ayçiçeği tığ oya modelidir. Yeşil, sarı ve kahverengi renkleri ile adeta ortaya ayçiçeğine benzer bir oya çıkartılmıştır. Çiçek kısmı ortası ile birlikte yazma kenarından ayrı örülmüştür. Çiçeğin tığ batısı ve üzerine yeşil yaprakları yapıldıktan sonra birer birer eklenmiştir.

Ayçiçeğin çiçeği motifi oyadan ayrı örülmüş dedik. İlk sarı taç yapraklı kısım yapılıp ortasında kahverengi iple çekirdekli göbek kısmı işlenmiştir. Ara için iki çubuklu motif bırakılmış ve üzerlerine pimpirik yapılmıştır. Ayçiçeğin yeşil yaprakları ise tırabzanlarla oluşturulmuştur. Tüm ara geçişlerde ise örümcek çekilmiştir. Diye kısaca ayçiçeği tığ oyasını özetleyebiliriz.

Tığ İşi Ayçiçeği Oya Örneği Yapımı

Ayçiçeği oya motifi sarı taç yapraklarından başlanmış ve göbek kısmıyla son bulmuştur. Sarı yaprakların yapımı için ilk önce zincirlerden bir halka oluşturulmuştur. Sonra bu halka içerisine zincirli ve tırabzanlardan oluşan 6 yuva yapılmıştır. Yuvalar içerisine de başta ve sonda 4 zincir arada 4 ikili tırabzan olacak şekilde 5 adet yaprak örülmüştür. Sonrada bir yuva boşta kalacak şekilde ip kopartılmıştır.

Tığ İşi Ayçiçeği Oya Örneği Yapımı
Tığ İşi Ayçiçeği Oya Örneği Yapımı

Ayçiçeği göbeğini yapmak için kahverengi ip tığa sabitlenip sarı yaprakların ortasına sabitlenmiştir. Üzerindeki 6 yuvanın her birine üç adet ikili tırabzan yapılarak göbek örülmüştür. Tüm ayçiçekler bu iki aşamanın tekrarı sonucunda oluşturulmuştur.

Örümcekli geçişler sağlanarak daha önceki tığ oyalarından aşina olduğunuz ara motifleri ve yeşil yapraklı gövdeler yapılmıştır. Yeşil yapraklı gövdeler üzerine ayçiçeği oyaları eklenmiş ve çubuklu ara motiflerin üzerine de pimpirikler işlenmiştir.

Ayçiçeği Tığ Oyası Videolu Anlatım

Bu yeni ayçiçeği oyasının tüm detaylı anlatımı için aşağıdaki videosundan faydalanabilirsiniz. Tüm püf noktalarını öğrenip bu güzel tığ oyası modelini yazmalarınız için kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here