Ayakları Birbirine Bağlı Amigurumi Kedi Yapımı

Sizlere daha önce ara ara amigurumi kedi modelleri ve yapılışları ile ilgili konular paylaşmıştım. Bunların paylaşımlarım içinde Meraklı Kedi Yapılışı da bulunmaktaydı. Yapılışında ayakları ayrı olarak örülüp gövdeye eklenmişlerdi. Bu sefer sizlere sunacağım amigurumi kedi yapılışında ayaklar bitişik şekilde bir kedi yapımından bahsedilmektedir.

Bu kedinin yaklaşık boyu 15 cm’dir. Sizlere sunacağım bu ücretsiz amigurumi tarifinde boyutlarından da anlaşılacağı üzere minik bir kedi yapımı anlatılmaktadır. Bu model size bacaklarla birleştirilen bir amigurumi oyuncağı nasıl yapacağınızı öğretiyor. Kitty kedinin iki versiyonu var: çizgili bluzlu ve fırfır etekli. Tabii ki üzerinde hiç giysi olmayan bir model de yapabilirsiniz.

Kitty Amigurumi Kedi İçin Malzemeler

 • 100% koton; 50g/105m özelliğinde DK (8ply) ağırlığında amigurumi ipi (Kız için 2 renk ve oğlan için 3 renk)
 • 3 veya 3,5 numara tığ
 • Polyester elyaf dolgu
 • 6 mm çapında güvenlik kilitli 2 adet amigurumi göz
 • Burun ve bıyık dikmek için bazı iplikler
 • Örgü ve nakış iğneleri

Kullanılan Amigurumi Tığ Teknikleri

 • Sık iğne
 • Tekli tırabzan
 • İlmekler
 • Tekrarlamalar
Kitty Amigurumi Kedi Yapılışı
Kitty Amigurumi Kedi Yapılışı

Ayakları Birbirine Ekli Olan Amigurumi Kedi Nasıl Örülür?

Amigurumi oyuncağı baş, kulak (2adet), ayaklar ve gövde, etek, kollar ve kuyruk parçalarından oluşur. Gelin birlikte bu parçaların nasıl örüldüğünü ve birbirlerine eklendiğine bir bakalım.

Baş Kısmı

Kedinin baş kısmı üstten alta doğru örülmektedir. Toplam 20 turdan oluşmaktadır. Bu turların açıklamaları aşağıdaki gibidir.

1. Sihirli halka içine 6 sık iğne örülerek başlanır.
2. Bu turda her bir ilmek çevresinde 2 sık iğne çalışılır. [12] 3. Üçüncü turda ise sonraki ilmeğe sık iğne ve sonraki ilmeğe 2 sık iğne şeklinde ilerlenir. Bu 6 kez tekrarlanır. [18] 4. Dördüncü turda sonraki 2 ilmeğin her birine sık iğne, sonraki ilmeğe 2 sık iğne şeklinde çalışılır. Bu işlem 6 defa tekrarlanır. [24] 5. Beşinci turda sonraki 3 ilmeğin her birine sık iğne, sonraki ilmeğe 2 sık iğne şeklinde çalışılır. Bu işlem baştan itibaren 6 kez tekrarlanır. [30] 6. Altıncı turda sonraki 4 ilmeğin her birine sık iğne, sonraki ilmeğe 2 sık iğne şeklinde çalışılır. Bu iş toplamda 6 kez tekrarlanır. [36] 7. Yedinci turda sonraki 5 ilmeğin her birine sık iğne, sonraki ilmeğe 2 sık iğne şeklinde çalışılır ve 6 tekrar yapılır. [42] 8-16. Sekiz ve on altıncı sıralar arasındaki tüm sıralarda her bir ilmek etrafına sık iğne örülür.

Amigurumi gözleri 13. ve 14. Sıralar arasına sabitlenir. İlk göz aralarına yerleştirilir, ardından sola 7 delik açıp ikinci göz sonraki deliğe yerleştirilir. Baş kısmının içinden güvenlik pulları kapatılır.

17. On yedinci turda sonraki 5 ilmeğin her birine sık iğne yapılır. Sonra 2 sık iğneyi birlikte örülür. Bu turda baştan itibaren yapılanlar 6 defa tekrarlanır. [36] 18. On sekizinci turda azaltmaya başlıyoruz. Sonraki 4 ilmeğin her birine sık iğne yapılır. Sonra 2 sık iğne birlikte örülür. Bu işlemlerin hepsi 6 kez tekrarlanır. [30] 19. On dokuzuncu turda sonraki 3 ilmeğin her birine sık iğne yaplır ve sonraki 2 sık iğne birlikte örülür. Bu 6 kez tekrarlanır. [24] 20. Yirminci turda sonraki 3 ilmeğin her birine sık iğne yapılır ve sonraki 2 sık iğne beraber örülür. 6 defa bu işlem tekrarlanır. [18]

Örülen kafa fiber dolgu ile doldurulur.

Kulaklar (2 Adet)

Kulaklar 5 turdan oluşmaktadır.

1. İlk tura bir sihirli halka ve içine 6 sık iğne yaparak başlıyoruz.
2. İkinci turda sonraki ilmeğe sık iğne ve bir sonraki ilmeğe de 2 sık iğne yapıp; 3 kez tekrarlıyoruz. [9] 3. Her bir ilmek çevresine sık iğne işlenir.
4. Sonraki 2 ilmeğe sık iğne ve bir sonraki ilmeğe 2 sık iğne şeklinde ilerlenir; 3 tekrar yapılır. [12] 5. Bu turda tekrar her ilmek etrafına sık iğne örülür.

Kulaklar kafaya tutturulur; ardından burun ve bıyıklar dikilir.

Ayaklar ve Gövde

İlk önce bacakları örmekle başlanır ve sonra bacaklar birleştirilir. Böylece sorunsuz bir şekilde gövde haline gelirler. Toplamda 21 sıradan oluşmaktadır.

1. Bir sihirli halka oluşturulur ve içine 6 sık iğne örülür.
2. Sonraki turda her bir ilmek etrafına 2 sık iğne örülür. [12] 3. Sonraki 3 ilmeğe sık iğne çalışır. Sonraki ilmeğe ise 2 sık iğne örülür ve bu şekilde 3 tekrar yapılır. [15] 4-8. Her bir ilmeğin etrafına sık iğne örülür.

İplikten yaklaşık 20 cm bir kuyruk bırakılır ve ip kesilir.

ÖNEMLİ NOT: İkinci ayağı kapatmayın.

9. Şimdi iki ayağı birbirine ekleyin. İkinci ayağın ipini kullanırken birinci ayağın etrafına 15 sık iğne yapılır. İkinci ayak çevresine 15 sık iğne örmeye devam edilir. Turun sonunda ayaklara tek parça halinde girilir.  30 sık iğne yapılır.

İlk ayak için sol kısa iplik kuyruğu kullanılarak bacaklar arasındaki delik kapatılır.

10. Her bir ilmeğin etrafına sık iğne yapılır. [30] 11. Sonraki 8 ilmeğe sık iğne yapıldıktan sonra 2 sık iğne birlikte örülür ve bu 3 kez tekrarlanır. [27] 12-13. Her bir ilmeğin çevresine sık iğne çalışılır.
14. Sonraki 7 ilmeğe sık iğne çalışılır ve 2 sık iğne birlikte örülür. Bu 3 kez tekrarlanır. [24] 15-16. Her bir ilmek etrafına sık iğne örülür.

Bacaklar doldurulur ve doldurmayı ilave etmeye devam edilir.

17. Sonraki 6 ilmeğe sık iğne yapılır ve 2 sık iğne birlikte örülür. Bu 3 defa tekrarlanır. [21] 18-19. Her bir ilmeğin etrafına sık iğne çalışılır.
20. Sonraki 5 ilmeğe sık iğne örülür ve ardından 2 sık iğne birlikte örülür. Bu adımlar 3 kez tekrarlanır. [18] 21. Her bir ilmeğin çevresine sık iğne yapılır.

Kafa gövdeye dikilir.

Fırfır Etek

Daha önce sol dışta kalan gövdedeki ilk ilmeğe tığ ile giriş yapılır. İki turdan meydana gelmektedir.

1. Zıt renk kullanılır ve iplik birinci ilmeğe getirilir. 1 zincir çekilir. Her bir ilmeğe 2 sık iğne çalışılır [48]. Birinci sık iğnede ilmek kaydırılır.

2. İki zincir çekilir. Her bir ilmeğe 2 tekli tırabzan çalışılır [96]. Birinci tekli tırabzanda ilmek kaydırılır.

Kollar

Kollar 8 turdan oluşmaktadır.

1. Bir sihirli halka yapılır ve içine 6 sık iğne örülür.
2. Her bir ilmek çevresine 2 sık iğne çalışılır. [12] 3-4. Her bir ilmek çevresine sık iğne yapılır.
5. Sonraki 2 ilmeğe sık iğne yaptıktan sonra 2 sık iğne birlikte örülür. Üç kez tekrarlanır. [9] 6. Her bir ilmeğin etrafına sık iğne yapılır.

Kolun ucuna biraz elyaf dolgu eklenir.

7. Sonraki ilmeğe sık iğne yapılır ve 2 sık iğne birlikte örülür. 3 defa tekrarlanır. [6] 8. Her bir ilmeğin çevresine sık iğne yapılır.

Kollar vücuda dikilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Is there a way to translate this in English? I am not sure what
  Language this is in order to use translator. I love this sweet kitty and would love to make it for my soon-to-be arrive grandbaby!!

 2. Merhabalar sevgi hanım yaptığınız kedi cook güzel olmuş bende yeni öğreniyorum amigurimiyi ve bu kediyi yapmak istedim ama kuyruk bölümünü yazmamışsınız acaba nasıl yapılacağını anlatırmısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı