Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Ay Yıldız Oya Modeli Nasıl Örülür

Ay Yıldız Oya Modeli Nasıl Örülür

Ay Yıldız Oya Modeli
Ay Yıldız Oya Modeli

Yeni oya modellerinden ay yıldız oya modeli yapımının anlatımını sizlerin beğenisine sunuyorum. Farklı bir örnek olduğu için bu oyayı sizlere paylaşmak istedim. Motif ay yıldızlı bayrağımızı temsil ettiği için de ayrı bir ilgi duyduğumu söylemek isterim. Milli birlik ve bütünlüğe çok ihtiyacımız olduğumuz bu günlerde bu model gerçekten çok anlamlı oldu. Özellikle asker uğurlamasında bu tür oya modelleri çok yakışacaktır.

Oya ve Dantel Dünyası kanalının bu çok hoş ay yıldızlı oya modelini bizlere sunduğu için teşekkür ediyorum. Örneğin yapımında yine bilindik oya tekniklerinden zincir, tekli ve ikili tırabzan, pimpirikler ve örümcekler uyguluyoruz.

Ay Yıldız Oya Örneğinin Yapılışı

Ay yıldızlı oya örneğinin yapımın özetlemek gerekirse ilk önce yıldız kısmını örüyoruz. Örerken halkamızı zincir çekerek oluşturup zincir, sık iğne, tırabzan ve pimpiriklerle 5 yapraklı yıldızımızı oluşturuyoruz. Yıldızı ördükten sonra yıldızın iki kanadından itibaren hilalin işlenmesine geçilir. Uzun bir zincir çekip bir sonraki yıldızın ilk pimpiriğine sabitledikten sonra tırabzanlar ile devam ediyoruz. Sonunda sık iğne ile hilali sabitleyip ipi kesiyoruz.

Şimdi ay ve yıldızın kenar işlemesini yapıyoruz. Bunun için diğer ipimize geçip zincirlerle yıldızın kenar kısımlarını örüp uçtaki pimpiriklere batarak sabitliyoruz. Yıldızın uç kısımlarına da yine pimpirikler yapıyoruz. Hilalin kenar işlemesini de sık iğneler ile yapıyoruz. Sona geldiğimizde ipimiz sabitleyip ipimizi koparıyoruz.

Taban motifleri ve ara motifleri örümcek ve tırabzanlar ile örüyoruz. Siz isterseniz farklı bir motif yapısı kullanabilirsiniz. İlla aynı kenar motifini kullanmanıza gerek yok. Ay yıldızlı oya motifinin en alttaki hilal ve yıldız uçlarından alt oyamıza bağlıyoruz. Ortaya çok güzel bir iğne oyası örneği daha çıkarıyoruz.

Yapılış Videosu:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here