Araştırmalarla Alzheimer Hastalığı

alzheimer
alzheimer

Yaşlı kişilerin kaderi mi diyeceğimiz Alzheimer, aslında sağlık araştırmalarına göre kader değildir. Araştırmalar Alzheimer’in yaşam boyu belli şeylerin hayatınıza yerleşmesiyle kader olmaktan çıkabileceğini de göstermektedir. Alzheimer hastalığı bu araştırmaların gösterdiği bilgilere göre kesinlikle kader değildir. Fakat yine bu konuda basit türde olan unutkanlıklarla, Alzheimer’e ait unutkanlıkların da asla karıştırılmaması gerektiği de bilinmesi gereken gerçekler arasındadır.

Aslında bu hastalık birden bire gelmiyor diyen uzmanlar, Alzheimer’ın beli uyarıcıları olduğu ve belli semptomları da bulunduğu ortaya çıkmaktadır. Araştırmada çıkan sonuçlar Alzheimer’ı önlüyor.  Bu tür bir hastayı tarif etmek gerekirse; titiz bir insanın dağınık bir insan haline gelmesi, kibar bir insanın da küfürbaz bir insan halini alması verilebilecek örnekler arasındadır. Alzheimer hastası olma yolunda olan bir kişi, çok iyi bildiği şehrin yollarını bile unuturken çok iyi bildiği arabayı da tam olarak kullanamamaktadır. Hatta bu tür kişiler, iyi bildiği şehrin yollarında kaybolma riski bile taşıyabilmektedir.

Diğer Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

alzheimer hastalığı

Örnekleri genişletmek de mümkündür. Çok iyi yemek yapan kişinin artık yaptığı yemeklerin yenmez hale gelmesi, Alzheimer hastası aynı zamanda inisiyatifini kaybedip, toplumdan da kendini izole etme yolunu seçen kişi haline gelebiliyor. Bu hastalığın oluşması ortalama olarak 12 yıl kadar zaman alabiliyor. Alzheimer hastalığının başlangıç evresi ise, önceden basit olan unutkanlıklarla ve yakınların bile hoş karşılayacağı unutkanlıklarla başlamasıdır. Bunun sonrasında hastanın unutkanlığı biraz ilerlediğinde, tekrar tekrar aynı şeyleri sormaya başlayan biri haline gelebiliyor. Alzheimer hastası olan ve olma yolunda olan bir kişi ileri safhalarda telefonunu kullanamaz hale geliyor, evde tek başına bırakılamaz hale gelebilmektedir.

Alzheimer’in Araştırmalarla Önlenmesi

Alzheimer hastalığının önlenmesi ise başarılı bir yaşlanma felsefesiyle önlenebilmektedir. Bu uğurda güçlü yaşama ümidinin önemi de vurgulanmaktadır. Başarılı bir yaşlanma evresi çocukluktan başlıyor ve bir yaşam felsefesi haline gelebiliyor. Aynı zamanda Alzheimer hastalığının önlenmesinde, egzersiz yapılmasının da büyük rolü olduğu yine uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Bu hastalıkla mücadelede en önemli şeylerden biri de, aktif yaşam sürdürülmesi ve bunun kesinlikle sekteye uğratılmaması olacaktır. Çocukluk evresinde pek bir şey yapılmamış olsa dahi ilerleyen yaşlarda, yaşam şeklinin de düzenlenmesi yine Alzheimer’a karşı büyük bir avantaj sağlayıcı durumlardan olacaktır. Kilo kontrolü ve yeterli uyku da yine Alzheimer için özel koruyucular arasında yer alacaktır. Alzheimer hastalığını pas geçmek için mutlaka aktif bir yaşamla hayatınızı devam ettirip, belirtildiği gibi egzersizleri yaparak uyku düzenine dikkat etmelisiniz.

alzheimer hastalığının başlangıç evresi
alzheimer hastalığının önlenmesi
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı